Ознака: Украина

Русија воведе финансиски санкции за украински политичари и бизнисмени

Русија денеска воведе опсежни финансиски санкции за политичката елита на Украина, замрзнувајќи ги руските средства на стотици политичари и десетици бизниси во сопственост на...

Украинците со највисока стапка на одобрен легален престој во ЕУ

Во текот на 2017 во земјите на Европската Унија биле одобрени 3,1 милион први дозволи за престој за граѓани од трети земји, објави денеска...

ЕСЕТ: Хакерска група нападнала компании во Украина и Полска

Хакери, со софистициран малициозен софтвер ги заразиле компјутерите на три енергетски и транспортни компании во Украина и Полска, по што можат да планираат деструктивни...

Пожар во магацин за муниција во Украина, хоспитализирани 60 луѓе

Најмалку 60 лица побарале медицинска помош откако вдишале чад од пожарот во магацинот за муниција во Черниговската област во Украина. Администрацијата на областа информира дека...

Украина ќе гради воена база на брегот на Азовското Море

Украина ќе изгради воена база на брегот на Азовското Море и веќе испрати дополнителни вооружени сили во реонот, како одговор на засилената руска закана,...

Конфликтот меѓу Украина и Русија се шири на море

Како што се интензивираат борбите во Источна Украина така ескалира и конфликтот во Азовско Море, каде што Русија и Украина го јакнат военото присуство....

САД ја почитуваат можноста украинската црква да добие автокефалност

Соединетите Американски Држави ја почитуваат можноста на украинските православни верски лидери и следбеници да тежнеат кон автокефалност во согласност со нивните убедувања, соопшти Стејт...

Претседателот на Украина предлага закон за странски агенти, невладиниот сектор против

Украинскиот претседател Петро Порошенко предложи земјата да усвои закон со кој проруските медиуми ќе добијат статус на странски агенти и ќе се регулираат нивните...

Путин и Меркел телефонски разговарале за конфликтите во Сирија и Украина

Рускиот претседател Владимир Путин разговарал денеска телефонски со германската канцеларка Ангела Меркел за конфликтите во Сирија и Украина, како и за светската економска состојба. -...

Русија: Ракетата што го собори малезискиот авион е украинска

Руското Министерство за одбрана денеска објави видео снимка која го докажува украинското учество во соборувањето на малезискиот авион МХ17 во 2014 година, изјави портпаролот...