Ознака: тужба

Одбиена тужбата на Европски фронт за избирачкото место 1470 во Долнени

Управниот суд денеска ја одби како неоснована тужбата од коалицијата Европски фронт на решението на Државната изборна комисија (ДИК) за прифаќање на приговорот од...

АСЈО со тужба до Управниот суд по одлуката на ДКСК за...

Академијата за судии и јавни обвинители (АСЈО) поднесе тужба до Управниот суд, откако во петокот Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) расправаше по...

Академијата за судии и јавни обвинители поднесе тужба пред Управен суд...

Академијата за судии и јавни обвинители поднесе тужба пред Управен суд по одлуката на Државната комисија за спречување на корупцијата дека Академијата со конкурсот...

Брижит Макрон тужи за клевета по тврдењата дека го сменила полот

Брижит Макрон ја тужи за клевета новинарката Наташа Реј, која тврдеше дека првата дама на Франција е родена како маж, пренесува МИА. Рочиштето е...

Франција ќе тужи ученичка, лажно обвинила дека ја удрил директорот поради...

Францускиот премиер Габриел Атал денеска најави дека државата ќе тужи ученичка поради лажното обвинение дека директорот на училиштето ја удрил за време на расправија...

Израел мора да ги преземе сите мерки за да го спречи...

Меѓународниот суд на правдата (МСП) во Хаг одлучи дека Израел мора да ги преземе сите мерки за да го спречи геноцидот во Газа, вклучително...

Израел се соочува со тужба пред Меѓународниот суд во Хаг, ЈАР...

Правната расправа за војната во Газа започнува денеска во Хаг, а Меѓународниот суд на правдата (МСП) ќе ги разгледува аргументите во кои се наведува...

„Правна армија“: 500 адвокати поднесоа тужба против Израел до Меѓународниот кривичен...

Армија на организации за човекови права и повеќе од 500 адвокати од целиот свет, предводени од францускиот адвокат Жил Дафер, маршираа до Меѓународниот кривичен...

Со тужба го притискаат Маск да сведочи за преземањето на „Твитер“

Американската комисија за хартии од вредност го тужеше милијардерот Комисијата за хартии од вредност (СЕЦ) на САД го тужеше американскиот милијардер и претприемач Илон Маск,...

Бендевска: Подготвуваме тужба за заштита од дискриминација против државата, нема третина...

Комисијата за спречување и заштита од дискриминација подготвува тужба за заштита од дискриминација против Министерството за образование и наука поради недостигот на учебници, изјави...