Ознака: тесла

Маск: „Тесла“ има намера да почне масовно производство на човековидни роботи...

Компанијата „Тесла“ соопшти дека има намера да почне со масовно производство на човековидни роботи до 2026 година. Тоа го најави извршниот директор Илон Маск...

Хуманоидниот робот на „Тесла“, Оптимус, доби ривал од Кина

Сè повеќе компании што се занимаваат со хуманоидни роботи се водени од целта да „отелотворат интелигенција“ и да развијат универзално приспособливи роботски системи, а...

Ердоган и Маск разговарале за отворање на фабрика Тесла во Турција

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска за време на состанокот во Њујорк го повика сопственикот на компанијата Тесла, Илон Маск да отвори фабрика за...

„Тесла“ повлекува автомобили од Кина поради дефект

Производителот на автомобили „Тесла“ го повлече речиси секој автомобил од Кина поради забележани дефекти што го зголемуваат ризикот од сообраќајни несреќи и општи опасности...

„Јагео” влегува во Македонија со инвестиција од 205 милиони евра

Тајванската компанија „Јагео" и официјално влегува во Македонија. Договорот за инвестицијата вредна 205 милиони евра, која треба да отвори околу 4 000 нови вработувања,...

Поради „Тесла“ Илон Маск изгуби повеќе од 200 милијарди долари?

Илон Маск може да додаде нова титула во своето резиме: Гинисов рекордер. Поради катастрофалната 2022 година, познатиот „Технокинг“ на Тесла влезе во книгите на...

„Тесла“ повлекува повеќе од 321.000 возила од американскиот пазар поради проблем...

Производителот на електрични возила „Тесла“ повлекува повеќе од 321.000 возила од американскиот пазар бидејќи задните светла на тие автомобили можеби повремено не работат, се...

Милијардерот Маск продаде акции од „Тесла“ вредни четири милијарди долари

Илон Маск продаде акции на „Тесла“ во вредност од речиси четири милијарди долари. Според поднесоците на американската Комисија за хартии од вредност во рок...

Спорот со „Твитер“ го поттикна Маск да продаде акции на „Тесла“

Aмериканскиот милијардер Илон Маск продаде акции на „Тесла“ за 6,9 милијарди долари, што е најголема продажба досега. Тоа е со цел, како што тој...

Новите фабрики на „Тесла“ горат милијарди долари, се пожали Илон Маск

Илон Маск истакна дека новите фабрики на неговата компанија „Тесла“ во Германија и во американската сојузна држава Тексас губат милијарди долари додека произведувачот на...