Ознака: Тенис

Јотовски продолжува со добрите игри во Анталија

Најдобриот македонски тенисер Томислав Јотовски ја оствари и втората победа на фјучерс-турнирот во Анталија што се игра за награден фонд од 15.000 долари. По...

Роже Федерер оствари рекордни 700 недели

Најдобриот швајцарски тенисер Роже Федерер во своето трофејно резиме запиша уште еден рекорд, кој ќе биде тешко достижен во блиска иднина. Федерер, кој освои...

Федерер ќе се врати во игра во јуни за турнирот во...

Носителот на 20 Гренд слем титули и светски број 2, Роџер Федерер ќе се врати на теренот во јуни месец за тенискиот турнир од...

Франција остана на патот за одбрана на титулата

Франција - Шпанија и Хрватска - САД се двојките за полуфиналето на тенискиот Дејвис-куп. Во четврт-финалето најнеизвесно беше на дуелот Шпанија - Германија, оти...

САД во полуфиналето на Дејвис купот

Тениската репрезентација на САД е првиот полуфиналист во Дејвис купот, неофицијално светско тимско првенство во тенис за мажи. Рајан Харисон и Џек Сок забележаа клучна...

Тенисерите денеска играат со Исланд на патот кон Втората зона

Македонија досега трипати играла со Исланд во Дејвис-купот и двапати победила, од тоа еднаш лани, со 3-0 Селекциите на домаќинот и носител Бугарија, на Исланд...

Надал петти пат е „повторувач“

Најдобриот шпански тенисер Рафаел Надал петти пат се врати на првото место на ранг-листата на АТП, откако во 1-то коло на Мастерс-турнирот во Мајами...

Серена Вилијамс се запозна со квалитетите на Осака

Јапонската тенисерка Наоми Осака (20) продолжува со одличните игри по триумфот во Индијан Велс пред пет дена. Таа синоќа во првото коло од Мастерсот...

Од гранслемите, на Ролан Гарос прваците и понатаму земаат најмалку

Победниците на годинашниот тениски гранслем-турнир Ролан Гарос, кој ќе почне на 21 мај, ќе инкасираат по рекордни 2,2 милиони евра, што е за 100...

Ѓорческа успешно закрепнува, на турнири од април?

Лани кон средината на декември, најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа (23) го оперира зглобот на левата рака во специјализирана клиника во Минхен, Германија, повреда...