Ознака: тајван

Американскиот Сенат одобри 95 милијарди долари помош за Украина, Израел и...

Американскиот Конгрес ноќеска го одобри пакет помош од 61 милијарда долари за Украина, што се случи по неколкумесечен застој заради спротиставувањето на тврдото крило...

Спасувачите на Тајван ја продолжуваат потрагата по 18 исчезнати во разурнувачкиот...

Спасувачите во Тајван денеска ја продолжија потрагата по 18 лица кои се водат како исчезнати по земјотресот со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата...

За исчезнати се водат 42 работника по земјотресот во Тајван, има...

Бројот на повредени во земјотресот со јачина од 7,2 степени во Тајван денеска се искачи на 1.038, бројот на загинати се уште е девет,...

Најмалку седуммина мртви и над 700 повредени во силниот земјотрес на...

Седум лица загинаа, а најмалку 736 се повредени во силниот земјотрес што утрово го погоди Тајван, соопштија локалните власти. Сите смртни случаи се во округот...

Разорен земјотрес во Тајван

Силен земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Тајван, а според засега достапните информации четири лица загинаа, а десетици...

Вилијам Лаи победи на претседателските избори во Тајван

Кандидатите на тајванските опозициски партии - најголемата тајванска опозициска партија Куоминтанг (КМТ) - и центристичката Тајванска народна партија (ТНП) го признаа поразот на претседателските избори...

Тајван ја претстави првата домашна подморница

Тајван денес ја претстави својата прва подморница од домашно производство, што е голем чекор во повеќегодишниот проект чија цел е зајакнување на одбраната на...

Тајван известува за упад на 20 кинески воени авиони

Министерството за одбрана на Тајван соопшти дека открило 20 кинески воени авиони кои влегле во зоната за воздушна одбрана на островот во последните 24...

Кинескиот министер за одбрана Ли Шангфу од Русија предупреди на „играње...

Кинескиот министер за одбрана Ли Шангфу на безбедносната конференција во Русија предупреди на „играње со оган“ кога станува збор за Тајван, во прикриенa критика...

Г7 ја осуди милитаризацијата на Кина, Тајван купува американски ракети „харпун“

Министрите за надворешни работи на Групата седум најразвиени земји (Г7) ги осудија неодамнешните најави на Русија за стационирање нуклеарно оружје во Белорусија како „неприфатливи“...