Ознака: тајван

Тајван ја претстави првата домашна подморница

Тајван денес ја претстави својата прва подморница од домашно производство, што е голем чекор во повеќегодишниот проект чија цел е зајакнување на одбраната на...

Тајван известува за упад на 20 кинески воени авиони

Министерството за одбрана на Тајван соопшти дека открило 20 кинески воени авиони кои влегле во зоната за воздушна одбрана на островот во последните 24...

Кинескиот министер за одбрана Ли Шангфу од Русија предупреди на „играње...

Кинескиот министер за одбрана Ли Шангфу на безбедносната конференција во Русија предупреди на „играње со оган“ кога станува збор за Тајван, во прикриенa критика...

Г7 ја осуди милитаризацијата на Кина, Тајван купува американски ракети „харпун“

Министрите за надворешни работи на Групата седум најразвиени земји (Г7) ги осудија неодамнешните најави на Русија за стационирање нуклеарно оружје во Белорусија како „неприфатливи“...

Кина симулираше напад врз Тајван

Кинески борбени авиони и воени бродови симулираа напади врз Тајван додека кружеа околу островот за време на вториот ден од воените вежби, започнати како...

Кина презема мерки за заштита на националниот суверенитет, во Тајван забележан...

Кинеското Министерство за надворешни работи во четвртокот го осуди состанокот во Калифорнија меѓу лидерот на Тајван и претседателот на Претставничкиот дом на САД како...

За 24 часа 19 кинески авиони влегле во безбедносната воздушна зона...

Министерството за одбрана на Тајван денеска соопшти дека во последните 24 часа регистрирани се 19 кинески авиони како влегуваат во безбедносната воздушна зона на...

Си Џипинг до Бајден: Прашањето за Тајван е црвена линија за...

Кинескиот претседател Си Џипинг му рекол на својот американски колега дека прашањето за Тајван е црвена линија во односите меѓу Пекинг и Вашингтон, пренесе...

Околу Тајван забележани кинески воени авиони, бродови и беспилотни летала

Министерството за одбрана на Тајван вчера соопшти дека следи 44 кинески воени авиони, четири воени бродови и два воени беспилотни летала околу островот. Кинеските воздушни...

Тајван нема да се откаже од својот суверенитет

Тајван нема да се откаже од својот суверенитет и нема да прави компромиси за прашањата на слободата и демократијата, јавија британските медиуми, повикувајќи се...