Ознака: Тачи

Тачи најави коалициски договор на ДПА со ДУИ

Претседателот на ДПА, Мендух Тачи најави дека новиот политички договор со ДУИ и нејзиниот лидер Али Ахмети ќе биде потпишан во понеделник. Договорот, како...

Тачи нема да гласа за новите министри

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи денеска во изјава за медиумите истакна дека нема да гласа, како што рече, министрите на Зијадин Села. -Јас вчера не...

Сашо Мијалков доби затвор од две години за „Титаник 2 “

Во новата, втора по ред осуднителна пресуда за случајот „Титаник 2“ што ја донесе Основниот кривичен суд Скопје, поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков,...

Хашим Тачи ќе се појави пред судот во Хаг

Поранешниот претседател на Косово, Хашим Тачи, денеска во 15 часот првпат ќе се појави пред судот во Хаг. Еден од основачите и челните луѓе...

Заканите со војна не поминуваат ниту кај најблиските соработници на Тачи

Изјавата на Тачи е евтин популизам, кој не се вклопува во  политичките процеси на држава што е членка на НАТО и е на добар...

Продолжува препирката меѓу Курти и Тачи

КОСОВО Институтот за јавно здравје на Косово објави дека во текот на завчерашниот ден во земјата се потврдени нови 15 случаи, кои по извршените испитувања...

„Бомба“ на Тачи – бришење на границите годинава

Србија не придава големо внимание на најновата изјава од претседателот на Косово, Хашим Тачи, чија изјава би требало и да се протолкува како личен...

Тачи објасни зошто не дошол на самитот во Охрид

Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид наведувајќи дека Косово не сака да ја замени својата...

Тачи пред состанокот во Берлин бара визна либерализација

Ден пред состанокот во Берлин, косовскиот претседател, Хашим Тачи изјави дека очекува визна либерализација. -Косово ги исполни сите критериуми и заслужува слободно движење како и...

Нема приближување на ставовите по средбата Хан – Тачи

Косовскиот претседател вчера во Брисел се сретна со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, каде разговарале за косовските царини и за визната либерализација за Приштина. Комесарот...