Ознака: суд

Роднини на Фрида Кало ја спречија продажбата на куклата „Фрида Барби“

Роднини на познатата мексиканска уметница Фрида Кало соопштија дека успеале да ја спречат продажбата на куклата „Фрида Барби“ до завршување на судскиот процес. Една од...

Осуден тинејџерот што упадна во мејловите и во телефоните на водечките...

Британскиот тинејџер Кејн Гембл (18) е осуден на две години казна во поправен дом поради компромитирање на имејловите и телефонски броеви на високи американски...

Дејвид Коперфилд на суд мораше да открие трик

Познатиот илузионист Дејвид Коперфилд мораше да открие еден од своите трикови пред Суд во Лас Вегас, откако учесник во трикот покрена тужба поради повреда. Гавин...

„Тенк“: „Мерцедесот“ се користел зашто старото блиндирано возило било „канта“

Денешното рочиште за случајот „Тенк“ почна со сослушување на сведокот Љупчо Цековски, вработен во МВР. Покрај него денеска како сведоци на одбраната во Судот...

Веќе ништо не ја спречува поранешната плејбој-зајачица да зборува за Трамп

Поранешниот модел на магазинот „Плејбој“, Карен Мекдугал, може јавно да зборува за наводната интимна врска со американскиот претседател Доналд Трамп, откако е ослободена од...

Компаниите наместо по судови, споровите ќе ги решаваат со арбитража

Просечното времетраење на постапката изнесува седум и пол месеци и тоа се однесува од моментот на поднесување на тужбата до моментот на донесување правосилна...

Романец не може да докаже на суд дека е жив

Романецот Константин Релиу не успеал да го убеди судот дека е жив, откако неговата сопруга го прогласила за мртов. Поради тоа Релиу покрена нов процес...

Наместо судот, сам си пресудил

Една година по грозоморното убиство на својата сопруга Емануела, Илија Дарков повторно ја шокира битолската јавност. Без да ја почека пресудата на Апелацискиот суд...

„Тотал“ одложен за 11 април

Главната расправа за предметот „Тотал“, во кој е осомничен новинарот Драган Павловиќ-Латас за затајување данок, е одложена за 11 април. Денешното рочиште во Кривичниот суд...

ВМРО-ДПМНЕ: Тортурата и изживувањето на власта врз притворените ги надмина сите...

Тортурата и изживувањето на Зоран Заев и власта со притворените патриоти ги надмина сите граници. Крајно нечовечки, на голем дел од неосновано притворените за...