Ознака: судија

Јадранка Дабовиќ Анастасовска избрана за судија на Уставниот суд

Со 64 гласови „за'“ Собранието на денешната 131 седница ја избра Јадранка Дабовиќ-Анастасовска за судија на Уставниот суд. Дабовиќ Анастасовска по изборот ја потпиша свечената...

Лога за Манев: Судија што не положил психолошки тест за личност...

Министерот за правда, Кренар Лога, испрати писмен допис до Судскиот совет на Македонија, во кој се бара Советот да постапи во согласност со законските...

„Таргет Тврдина“ распределен кај судијата Илија Трпков

Предметот „Таргет Тврдина“ е распределен кај судијата Илија Трпков, потврдија од Основниот Кривичен суд – Скопје за Телма, откако до нив пристигна одлуката на...

Судија со поетска душа

Драги читатели, и во новата 2023 година ќе се дружиме преку содржините што ќе ги подготвувам за омилениот додаток за деца „Колибри“ и, секако,...

Воислав Димовски не доби поддршка за уставен судија од Комисијата за...

Комисија за прашања на изборите и именувањата попладнево не го утврди предлогот Воислав Димовски да биде избран за судија на Уставниот суд. Димовски, доскорешен јавен...

Нападнат судија по натпревар од младинската суперлига помеѓу Шкендија и Вардар

Полицијата приведе двајца скопјани поради физички напад врз судија. - На 6 ноември во 13.05 часот полициски службеници на СВР Тетово ги привеле во полицска...

Судскиот совет констатираше престанок на функцијата на Владимир Туфегџиќ

Судскиот совет на денешната седница констатира престанок на судиската функција на судијата Владимир Туфегџиќ, судија во Основен кривичен суд Скопје. Престанокот на функцијата се случува...

Николовски: Заврши времето кога имаше еден судија

Заврши времето кога во државата имаше еден судија, еден обвинител, еден адвокат, еден извршител, кога целата моќ беше на едно место, сега секоја институција...

Ристо Попов – судија на шест светски првенства

ОД РЕПОРТЕРСКИОТ БЕЛЕЖНИК НА ЗОРАН МИХАЈЛОВ: СЕРИЈАЛ ЗА ВЕЛИКАНИТЕ НА МАКЕДОНСКИОТ СПОРТ (198), Популарниот Ицко е меѓународен судија во стрелање глинени гулаби, или во спортскиот жаргон...

Фудбалски судија со блескаво минато

Покрај фудбалска, Попев изгради и една извонредна судиска кариера. Како делител на правдата со знакот на ФИФА судеше на две ЕП за фудбалери до...