Ознака: судии

Академијата за судии и јавни обвинители потфрли во својата мисија

На 22 јануари се полага главниот квалификациски тест за 130 слушатели на Академијата за судии и јавни обвинители. Под чудни околности и спротивно на...

Платите на судиите не може да се намалат, комплексно намалувањето и...

Законските одредби, кои забрануваат намалување на платите на судиите, го прават комплексно решението за намалувањето на платите на функционерите. Вака денес објасни премиерот Димитар...

Екипирана Апелациија во Скопје, избрани осум судии

Судскиот совет денеска ги избра Габриела Гајдова, Александра Ристевска, Весна Димишкова и Осман Шабани за судии од кривична област во Апелациониот суд Скопје. Со тоа,...

Избрани нови 25 судии, меѓу нив е и синот на Наке...

Судскиот Совет денеска избра вкупно 25 судии за повеќе основни судии како и за Основен Кривичен суд – Скопје. По првиот Оглас од Службен весник...

Избори за двајца нови членови на Судскиот совет

Врховните и судиите од скопското апелационо подрачје денеска избираат двајца нови членови на Судскиот совет. Судијата Наќе Георгиев од Врховниот суд е единствен кандидат од...

Во пензија заминуваат четворица судии

Судскиот совет на денешната 442 седница утврди престанок на судиска функција поради исполнување на услови за старосна пензија на четворица судии. Станува збор за судиите...

Велика Британија ги санкционира судиите, истражителите и агентите на ФСБ вклучени...

Британскиот Форин офис вовeде санкции против двајца вработени во руската Федерална служба за безбедност и уште тројца истражители и судии околу делото на рускиот...

Трајанов предложи реизбор на сите судии: Дојдовте на власт со „Нема...

Владата да подготви закон со кој во текот на една година ќе им престане мандатот на сите судии – од основните судии, па се...

Обвинителите и судиите мора да ги  образложуваат своите одлуки, смета Грковска

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, во вечерашното гостување на емисијата Топ Тема нагласи дека Владата ги...

Уставниот суд од денеска работи со 6 од предвидените 9 судии,...

Уставниот суд од денеска работи со шест од предвидени девет судии поради завршување на мандатот на судијката Вангелина Маркудова. Последната седница на којашто присуствуваше судијката...