Ознака: „Струшките вечери на поезијата“

„Недочитливоста“ на Шопов – триумф пред минливоста

Портрет на поетот на затворањето на „Струшките вечери на поезијата“ „Струшките вечери на поезијата“ се вклучија во одбележувањето на Годината во чест на Ацо Шопов,...

Павлова Де Одорико добитничка на наградата „Стојан Христов“

Ирена Павлова Де Одорико е годинашниот добитник на наградата „Стојан Христов“ за најдобра книга со поезија од иселеник што ја доделува Агенцијата за иселеништво,...

Со традиционалното палење на поетскиот оган и музички перформанс на Џијан...

Со музичко перформанс во изведба на култниот македонски музичар Џијан Емин, традиционалното палење на поетскиот оган и спектакуларен огномет вечерва свечено се отвори 62....

На Мостот на поезијата свечено затворени „Струшките вечери на поезијата“

Со поетското читање „Мостови” и врачување на наградитe, „Златен венец“, „Браќа Миладиновци” и „Мостови на Струга” вчера заврши 61-то издание на меѓународниот поетски фестивал...

Шунтаро Таникава: Чувствувам блиско сродство и длабока почит за историјата...

Иако не сум во можност да бидам со вас тука како физичко битие, за среќа можам да ве поздравам во моментов како зборовно битие....

Синот на Таникава и поранешниот лауреат Амир Ор засадија дрва во...

Со традиционалното садење дрво во „Паркот на поезијата“ неофицијално се означи почетокот на „Струшките вечери на поезијата“. Во паркот дрва засадија јапонскиот композитор и...

„Во прегратките на љубовта“ на Емил Попoрдaноски ја доби наградата „Стојан...

„Во прегратките на љубовта“ на Емил Попoрдaноски ја доби наградата „Стојан Христов“, којашто се доделува за најдобра поетска книга од автор од македонската дијаспора...

Обновени спомен-плочките на лауреатите во Паркот на поезијата

Во Паркот на поезијата во Струга обновени се педесетина спомен-плочи од сите досегашни лауреати на „Струшките вечери на поезијата“. Во рамки на јубилејното издание...

Претставени номинираните поети од потесниот круг за наградата „Браќа Миладиновци“

„Потпис: трепетлика“ на Ана Стојановска (Три), „Големата прегратка“ на Павлина Атанасова (ПНВ Публикации), „Девет преобразби во чудната шума“ на Пандалф Вулкански (Темплум) и „Сватови...

Поетесата Ива Дамјановски добитничка на наградата „Браќа Миладиновци“

Младата поетеса Ива Дамјановски за книгата „Двоумење“ (Издание на ПНВ Публикации)“ е годинашен добитник на најпрестижната поетска награда „Браќа Миладиновци“, што Струшките вечери на...