Ознака: срби

Амбасадорите на земјите членки на ЕУ постигнаа договор за укинување на...

Амбасадорите на земјите членки на ЕУ денеска постигнаа договор за регулативата со која во безвизен режим ќе бидат опфатени и граѓаните на Косово со...

Едно лице уапсено, а неколку се приведени во Сараево по нападот...

Едно лице е уапсено, а неколку приведени по нападот врз група родители на деца од Белград кои синоќа учествувале на регионален турнир во Сараево. Синоќа...

Kосовските Срби не се заинтересирани да ги сменат регистрациите, КФОР загрижен

Заменикот советник на командантот на мисијата на НАТО во Косово – КФОР, Александер Алмо изјави дека КФОР е загрижен поради тоа што мошне мал...

Земјите на Квинта бараат протестите на Србите во Косово да бидат...

Претставниците на земјите на Квинта изразија загриженост дека, како што наведоа, може да има ризик од ескалација на насилството на протестите што денеска ги...

Србите побројни на протестите, им носат храна и вода

Бројот на Срби собрани утрово на преминот Јариње е значително поголем од вчера, пренесува репортерот на „Косово онлајн“. Луѓето што се приклучија на протестите...

Црна Гора ќе им дава двојно државјанство на Србите

Црна Гора, по 12 години, најпосле би можела да им дозволи на своите граѓани двојно државјанство – црногорско и српско, истакна премиерот Здравко Кривокапиќ. Информацијата...

Срби и Романци со измамнички трикови краделе дијаманти вредни милиони

Француската полиција уапсила седум лица кои се осомничени за милионски кражби низ цела Европа. Според медиумите, акцијата за апсење била спроведена пред две недели, а...

Дваесет полицајци во Шпанија апселе двајца бегалци од Србија

Шпанската полиција уапси двајца Срби за кои била распишана меѓународна потерница. Еден од нив се барал за нападот на стадионот „Црвена звезда“ во Белград....

Срби сѐ помалку, а нападите врз нив сѐ посилни

Последните денови во Хрватска, припадниците на суверенистичката и националистичка десница ги зачестија нападите на етничка основа кон српското малцинство ХРВАТСКА Од крајот на војната во Хрватска...

Упасени членови на криминална група во Италија, шверцувале дрога од Шпанија

Италијанската полиција привела членови на криминална група, меѓу кои и двајца Срби. Групата е осомничена за трговија со дрога. Според информациите, уапсени се петмина српски...