Ознака: СП 2018 Русија

Јапонска лекција за однесувањето со отпадот

Можеби Јапонците не продолжија понатаму во фудбалското натпреварување за светски прваци, но затоа сите можат да им симнат капа дека се покажаа како прваци...

Монфис нема да игра финале на Вимблдон, ќе гледа финале на...

Можно ли е годинашниов тениски гранслем-турнир Вимблдон да остане без очекуваното (гледано) финале, пред сѐ, поради тоа што во речиси исто време на 15...

Кинеска навивачка инвазија на Русија

Кина нема репрезентација на СП, но, како што објавија медиумите од оваа земја, во Русија има околу 60.000 нивни љубители на фудбалот, меѓу кои...

Четврт-финалиња на суперѕвезди, клупски колеги, кумови…

Денеска се играат првите два четвртфинални натпревари на СП 2018, во кои веројатно ќе играат, меѓу другите, Мбапе, Гризман, Погба (Франција), Суарез, Годин, Кавани...

Шведска од аутсајдер се претвори во фаворит

Шведска се квалификуваа во првото четврт-финале на светските првенства во фудбал (СП) по 1994 година. Во осминафиналето на СП во Русија тие ја совладаа...

Кои се најдобрите пеналџии на СП?

Германија победила на сите четири меча со пенал-рулет и промашила само еден од 16-те изведени пенали. Од осминафиналистите на СП 2018 Бразил има однос...

Конечно и Англија победи на пенали, и тоа пенал-дебитантот Колумбија

Заврши ноќната пенал-мора за фудбалската репрезентација на Англија. По серијата неуспеси (шест елиминации и само еден триумф на ЕП и на СП) при изведувањето...

Додај ми ја топката на англиски

Во Белгија сѐ е поделено според јазичните линии - од политичките партии и училиштата, па сѐ до магазините и весниците. Земјата исто така има...

Полека се издвојуваат тркачите по „златната топка“

Го нема повеќе Аргентинецот Лионел Меси, ниту, пак, Португалецот Кристијано Роналдо на Светското првенство (СП) во фудбал во Русија. Волшебниот двоец е елиминиран уште...

Пресвртите се во ДНК на мундијалите

Возбудливиот пресврт и победа на Белгија со гол на 15 секунди пред крајот на мечот со Јапонија, е само најновиот во серијалот мечеви што...