Ознака: сицилија

Единственото природно езеро на Сицилија пресушува

Поради сушата што ја зафати Сицилија речиси исчезна единственото природно езеро на овој медитерански остров, кој е прибежиште за птиците на патот меѓу Африка...

Меѓународен конкурс за поезија во Сицилија

Меѓународната поетска манифестација „Анџело Ла Векија“ („Il Parnaso – Concorso di Poesia – Premio Angelo La Vecchia“), во соработка со здружението за развој на...

Остров со вулкан што еруптира историја, атракции, митови, легенди и… љубов

Ексклузивна репортажа за „Нова Македонија“ од Сицилија од нашата дописничка од Прилеп Сицилија. Остров во Средоземно Море? Не е баш така... Таа е многу е...

Сицилија: Затворски казни за 91 лице што ја измамиле ЕУ за...

Суд во Сицилија осуди на затворски казни 91 член на организирана криминална група која ги оштетила земјоделските фондови на Европската Унија за пет милиони...

Бискуп на Сицилија изјави дека Дедо Мраз не постои!

Откако бискупот Антониот Стаљано ги вознемирил младите верници на неодамнешната миса, говорејќи дека Дедо Мраз не постои, дон Алесандро Паолино од епархијата Ното им...

Најмалку две лица се загинати во невремето на Сицилија

Најмалку две лица загинаа откако силно невреме го погоди јужниот италијански остров Сицилија и предизвика големи поплави околу градот Катанија. Портпаролот на групата волонтери на...

Девојче прободено со нож во училиште на Сицилија

12-годишно девојче беше избодено денес со кујнски нож во училиште во сицилијанскиот град Ени, информираат италијанските медиуми. Таа била нападната од две години постаро девојче...

Дрога вредна 300.000 евра пронајдена во возило на Брза помош во...

Полицијата во пристаништето Месина, на Сицилија, заплени 30 килограми марихуана, која двајца курири се обиделе да ја прошверцуваат во возило на Брзата помош. Полициските службеници...

Cygnus falconeri – џиновски лебед

Cygnus falconeri е изумрен џиновски лебед од епохата плеистоцен, а неговите фосили се откриени на островите Сицилија и Малта. Врз основа на анализите, научниците...

Од 209 спасени мигранти на брод крај Сицилија, 28 имаат коронавирус

Од 209 мигранти, кои на отворено море ги спасила германската невладина организација „Си вач“, кои потоа биле ставени во карантин на траект на пристаниште...