Ознака: сингапур

Првата пловечка продавница на „Епл“ во Сингапур

Компанијата „Епл“ има широка мрежа на свои продавници низ светот, а една од најновите е посебна, затоа што станува збор за лебдечки објект над...

Мутираниот коронавирус е позаразен, но помалку смртоносен

Мутацијата на новиот коронавирус, кој станува се почест во Европа, а кој неодамна е откриен и во Малезија, веројатно ќе биде позаразна, но, исто...

Сингапур осуди дилер на смрт преку „Зум“

Малезиец беше осуден на далечина поради вмешаност во трговија дрога додека градот-држава се бори против коронавирусот Авторка: Ребека Ретклиф Гардијан Едно лице беше осудено на смртна казна...

Куче-робот ги опоменува луѓето и го чува Сингапур од коронавирусот

Сингапур објави дека ќе користи куче-робот со цел да се почитуваат мерките за физичко растојание во парковите. Тоа е роботот наречен Спот, произведен од компанијата...

Во Сингапур рекорден број на новозаболени во еден ден

Сингапур потврди дека во саботата се регистрирани 942 позитивни случаи на коронавирус, што е нов рекорд во еден ден. Повеќето од заразените се работници...

Сингапур им забрани на наставниците да користат Зум по забележаните инциденти

Сингапур им ја забрани на наставниците употребата на алатката за видеоконференција Зум, по инцидентите во првата недела од воведувањето карантин, кога училиштата почнаа со...

Филипче: Осум лица се тестираат на коронавирус, меѓу нив и Македонец...

Во овој момент здравствените власти испитуваат 8 пациенти за кои се стравува дека можеби се заразени со коронавирусот, соопшти на прес-конференција, министерот Венко Филипче. Еден...

„Дизни“ го исфрли истополовиот бакнеж во „Војна на ѕвездите“ за публиката...

Компанијата „Дизни“ исфрли кратка сцена во која се бакнуваат две жени во сингапурската верзија на својот најнов филм „Војна на ѕвездите“. Новиот филм „Подемот на...

Сингапур – држава дадилка

Ние сме прагматичари. Ние не се држиме до никаква идеологија-Ли Куан Ју Сингапур се наоѓа во југоисточна Азија, на јужниот дел на Малезија, северно од...

Стивенс втора финалистка во Сингапур

Американската тенисерка Слоун Стивенс е втората финалистка на завршиот ВТА турнир во Сингапур. Таа во полуфиналниот натпревар беше поуспешна од чешката тенисерка Каролина Плишкова и...