Ознака: ракета

Северна Кореја лансираше неидентификувана ракета

Северна Кореја денеска лансираше неидентификувана ракета во правец на југозапад, соопштија армиите на Јужна Кореја и на Јапонија. Јапонската влада претходно денеска издаде итно предупредување...

Русија успешно тестираше интерконтинентална балистичка ракета

Руското Министерство за одбрана синоќа соопшти дека успешно тестирало интерконтинентална балистичка ракета на полигонот Капустин Јар во јужниот дел на Астраханската Област. На 12 април...

Јапонската вселенска ракета експлодира по полетувањето од космодромот

Сателитската ракета на „Space One“ експлодира денеска веднаш по полетувањето од космодромот во западна Јапонија. На ракетата Каирос, долга 18 метри, дошло до грешка за...

САД уништија ракета истрелана од Јемен кон американски воен брод во...

САД денеска уништија балистичка противбродска ракета истрелана од зона под контрола на бунтовниците Хути во Јемен кон американски воен брод во Аденскиот залив, соопшти...

Американската војска пресретнала противбродска ракета на Хутите истрелана од Јемен

Американската војска соопшти дека уште еден проектил истрелан од бунтовниците Хути со седиште во Јемен бил пресретнат на југот на Црвеното Море. Бунтовниците вчера истрелаа...

Северна Кореја истрела балистичка ракета, првпат годинава

Северна Кореја истрела денеска балистичка ракета од нејзиниот источен брег, соопшти јужнокорејската армија, а според јапонската крајбрежна стража, проектилот веќе паднал, јавуваат агенциите, наведувајќи...

Генерал Кукула: Полска ја прелета руска ракета истрелана од Украина

Неидентификуваниот летечки објект што утринава прелета над дел од полската територија најверојатно е руски проектил истрелан од Украина, соопшти денеска началникот на Генералштабот на...

Проектил погоди болница во египетско туристичко одморалиште на 220 километри од...

Најмалку шест лица се повредени во египетскиот туристички град Таба, кој се наоѓа во близина на границата со Израел, откако проектил утрово погодил здравствена...

Одлуката за снабдување на Украина со ракети С-300 го соочи бугарскиот...

Бугарските социјалисти побараа оставка од министерот за одбрана Тодор Тагарев поради одлуката за снабдување на Украина со ракети за системот С-300. Откако на вчерашната парламентарна...

Индија лансира ракета за проучување на Сонцето

По успешното слетување на Месечината, индиската вселенска агенција лансира ракета за проучување на Сонцето како дел од својата прва соларна мисија. Ракетата остави трага...