Ознака: поврзаност

Каскадната поврзаност на воените судири ги загрозува и Европа и Балканот

Повод: Вознемирувачката порака на германскиот министер за одбрана Борис Писториус дека во Европа постои опасност од војна „Европа мора да биде во состојба да се...

…Помислив дека морето е наше!

Коле Манев Не знам дали некој знае која е причината за поврзаноста меѓу морето и човекот? Морето како и океаните служат за комуникација со други...

Пендаровски отфрла каква било поврзаност со лицата од случајот „Планина“

Кабинетот на претседателот реагира на наводите изнесени на денешната прес-конференција на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, на која се инсинуира наводна поврзаност на претседателот Стево Пендаровски со...

Турција уапси шестмина Ирачани поврзани со ИД

Најмалку шестмина осомничени со ирачко потекло се уапсени во Црноморскиот Регион во Турција за врски со терористичката група Даеш/ИД, пренесува „Анадолија“. Осомничените биле приведени во...

Црквата ја отфрла поврзаноста со суеверијата

Некои истражувачи сѐ уште го бараат коренот на таканаречениот црн петок и велат дека има повеќе верувања за потеклото на суеверието за петок 13,...

Каква е поврзаноста меѓу невработеноста и нивото на образование

Во земјите-членки на Европската Унија невработеноста е директно поврзана со нивото на образованието, покажала анализа на „Евростат“, според која, во 28-те членки на Унијата...