Ознака: пешаци

Пешаци како луѓе-зомби по улиците на Скопје

Екипата на „Нова Македонија“ направи широка обиколка низ градот и обрна особено внимание на користењето мобилни телефони од страна на граѓаните, кои како пешаци...

Приоѓајќи кон нашиот автомобил, сите ние сме пешаци

Од 25 отсто до 30 отсто од вкупниот број загинати лица во сообраќајни незгоди се пешаци. Изминатите години, според РСБСП, бројката на загинати пешаци...

Прекршочни казни за 14 пешаци од Кичево

Вчера на подрачјето на ОВР Кичево, во периодот од 8 до 12 часот, спроведена е акциска кантрола, во однос на прекршоците што пешациоте ги...

Казнети 53 пешаци во Тетово и Гостивар

Полицијата казни 53 пешаци во Тетово и Гостивар, 35 поминувале улица надвор од пешачки премини. На подрачјето на Секторот за внатрешни работи Тетово, денеска, од...

Лекцијата за безбедност на пешаците и на велосипедистите, возачите ја пропуштиле...

Иако во повеќе скопски општини, локалната власт направила сѐ за пешаците и велосипедистите да се почувствуваат побезбедно во сообраќајот, неодговорните возачи сѐ уште ја...

Град Скопје ќе отстранува билборди за пешаците и велосипедистите да имаат...

Градот Скопје почнува акција за ослободување на јавниот простор во време на корона и се придружува на семејството европски и светски градови кои за...

Регулиран пешачки премин во Битола

На барање на три здруженија на граѓани и ОСБСП-Битола деновиве е решен проблемот за безбедно минување на пешаците на улицата „Васко Карангелевски“ кај ОУ...

Нов план, нови маршрути и можности за велосипедистите

Новиот предлог-план на градот Скопје предвидува јасна хиерархија на учесниците во сообраќајот во Скопје. Со тоа им се дава приоритет на потребите на пешаците,...

Пешаци и автомобили секојдневно како во слалом-трка низ Клиничкиот центар

На клиниките има речиси пет илјади пациенти и две илјади вработени, а паркингот има капацитет од само 533 места и тие никако не се...

Поставен првиот тастер за пешаци на семафор во Скопје

На барање на граѓаните, на семафорите на булеварот Србија, кај Полициската станица, е поставен првиот тастер во Скопје со кој пешаците ќе можат да...