Ознака: пешаци

Камион удрил во двајца пешаци во Прилеп

Две жени со тешки повреди биле пренесени во болница откако во нив удрил камион. Несреќата се случила вчера во 18:30 часот на булеварот Гоце Делчев...

Пешаци и велосипедисти со страв поминуваат по мостот „Обединети нации“

Опасност ги демне тие што не знаат дека на патеката на мостот во населбата Влае има дупки, а доколку некој не ги забележи може...

Пешаците во трка со зеленото светло на семафорите

За да го уловат зеленото светло на некои од семафорите на градските крстосници, пешаците или претрчуваат или остануваат заробени на средината на пешачкиот премин....

Пешачките премини небезбедни зони?

Во секој град уличните пешачки премини претставуваат безбедносна зона за пешаците. Но во Скопје не е така, токму на пешачките премини граѓаните најмногу внимаваат,...

„НаТочак“: Новите контејнери го отежнуваат движењето на велосипедистите и пешаците

Граѓанската иницијатива „НаТочак“ вчера испрати допис до градските власти со реакција за новонабавените контејнери, чија поставеност, како што велат, е на фреквентни локации во...

Пешаци страдаат поради непочитување на сообраќајните правила

Статистиките на Министерството за внатрешни работи за оваа година, до крајот на август, покажуваат дека во земјава шест пешаци го загубиле животот во сообраќајни...

Улицата Васил Ѓоргов опасна за пешаците, сега и за учениците

Брзото возење по оваа сообраќајница сега особено ги загрижува родителите, чии деца ќе мора да поминуваат преку Васил Ѓорѓов за да стигнат до новото...

Долго се чека на црвено, а мора да се трча на...

Во Скопје, на екстремно високи температури, на некои булевари зелено се чека и по три минути. Пешаците се жалат на несоодветниот распоред на минутажата...

Тетовец со „голф“ влетал во десетмина пешаци, еден од нив тешко...

На локалниот пат село Горно Орашје – Тетово, вчера во попладневните часови се случил посериозен сообраќаен инцидент, во кој тетовец со автомобил влетал во...

Сливници без решетки закана за возилата и минувачите во Кичево

Подолг период дел од сливниците на магистралниот Пат низ Кичево зјаат без решетки, кои се украдени од непознати лица и кои претставуваат постојана опасност...