Ознака: пешаци

Пешаците во опасност од невидливите зебри

На голем дел од скопските улици пешачките премини се избледени до непрепознатливост, како оние на фреквентните улици така и оние пред градинките и училиштата. Ваквата...

Пешаците по коловози, автомобилите на тротоари

И покрај казните и акциите на пајакот, тротоарите се преполни со автомобили. Во периодот од 1 јануари до 31 март годинава, Одделението за безбедност...

Удрени две деца во Тетово, возачот избегал

Две 10-годишни деца се повредени откако вчера околу 13.00 часот биле удрени од патничко возило „Киа“ со тетовски регистарски таблици што го управувал Ј....

Прегазени двајца пешаци во Струга

Двајца пешаци се поврeдени во Струга при удар од патничко моторно возило „опел вектра“ со струшки регистарски ознаки, соопшти денеска СВР Охрид. Според информацијата, на...

Повредени двајца пешаци во Тетово

Во Тетово вчера околу 19.20 часот биле повредени двајца пешаци, откако во нив удрил автомобил. Од МВР информираат дека во Тетово на булеварот „Благоја Тоска“...

Две лица прегазени во Прилеп

Двајца пешаци вчера биле повредени во Прилеп откако во нив удвомобил автомобил. Несреќата се случила околу 19.30 часот на улица „Борис Кидрич“ и улица „Крушевска“...

Непрописно паркираните ги доведуваат во опасност пешаците и велосипедистите

Пешачкиот простор постојано е узурпиран од автомобили, а граѓаните, наместо по тротоарите, пешачат по коловозите на скопските улици. Постојано бараат надлежните да им го...

Лани во земјава 34 пешаци го загубиле животот во сообраќајни несреќи

Пешаците многу често се жртви во сообраќајни несреќи само затоа што и самите не ги почитуваат сообраќајните правила, а најчесто поминуваат улица на необележени...

Необележените пешачки премини опасност за пешаците

Треба да се истакне дека во цело Скопје линиите на коловозите и на пешачките премини или не се обоени или се избледени, што ги...

Карпош – Исцртани интерактивни тротоари во Карпош 4

За да се зголеми безбедноста при движењето на пешаците и безбедноста на децата во сообраќајот, на пешачката зона во близината на градинката „Пиколини“ во...