Ознака: песна

Вечна песна – семантички фајл бр. 3

Има романи што не добиле награди, па не им фали ништо и не се помалку добри поради тоа, ќе рече почитуваната Оливера Николова. Има...

Песна за гавранот и оревот

Во овој број, драги деца, ја објавуваме песната што писателот Христо Петревски ни ја испрати први да ја објавиме. Се радуваме што токму страниците...

Трудот на Андријана Јаневска го намалува просторот за фалсификување на македонската...

Трудот на македонска пејачка и музичарка Андријана Јаневска на тема „Македонското традиционално народно пеење во Мала Преспа, Голо Брдо и Гора“ за нас Македонците...

„Езерото на Илија“ на Константин Плевнеш во чест на Илија Плевнеш

Во спомен на Непобедливата Љубов кон младиот македонски музички и сценски уметник Илија Плевнес (1984-2021) и по повод неговиот роденден (4 ноември) Константин Плевнес...

Стефан Костоски добитник на наградата „Енхалон“

Песната „Денување“ на македонскиот автор Стефан Костоски ја доби наградата „Енхалон“, која се доделува на „Струшките вечери на поезија“ за најдобра песна од млад...

Посакував барем една моја песна да се најде во „Колибри“

РОДЕНДЕНСКО ПИСМО ОД ПОЕТОТ РАДИСЛАВ ЈОВИЌ ОД СРБИЈА Во светот на поезијата влегов кон крајот на седумдесеттите и почетокот на осумдесеттите години на минатиот век,...

„Суперхикс“ со „Добар човек“ најавуваат нов албум

„Добар човек“ е најновата песна на познатата македонска ска-панк, реге група „Суперхикс“. Со неа членовите на бендот го најавуваат својот нов музички албум. Музиката, текстот...

Пред јубилеjниот концерт ДНК ја претставија новата песна „Романи“

Концертот ќе има и хуман карактер, бидејќи дел до средствата од продадените влезници Панчо и Андреј ќе донираат во фондацијата „Марко Божиновски“ Љубителите на групата...

Лара, Јован и Ирина со „Животот е пред мене“ ќе учествуваат...

Македонската телевизија вчера го претстави видеоспотот за песната која годинава ќе нè претставува на 20-то издание на „Јуниорскиот евросонг“. Лара, Јован и Ирина со песната...

Песната „Послушајте патриоти“ е посветена на измачувањето на Александар Карѓуле Охридски...

Александар Донски Речиси нема кој во Македонија и дијаспората не ја знае македонската народна песна „Послушајте патриоти“. Верувам дека поголемиот број недоволно упатени луѓе претпоставуваат...