Ознака: пасош

Термин за итна постапка за фотографирање за пасош во Скопје се...

Техничкиот министер за внатрешни работи Панче Тошковски денеска информира дека реорганизацијата и зголемувањето на капацитетите во делот на управните служби дава резултат. - Повеќе нема...

Неодобрени се 48 илјади пасоши, луѓето се сликале, а патните исправи...

Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев во изјава за телевизија „Сител“ беше запрашан за конкретни бројки, за тоа колку граѓани се фотографирани, а...

Без пасош патуваат само тројца на планетава

Во светот има вкупно три лица на кои не им треба пасош за да отпатуваат до кое било место на нашава планета. Станува збор за...

Тошковски: Пасошот со старото име се употребува во Германија и Швајцарија,...

Очигледно е дека Министерството за внатрешни работи (МВР) презема максимум во рамки на можностите и би сакал да го повторам решението на маките на...

МВР: Граѓаните кои се фотографирале во МРТВ или ПС Пролет ќе...

Министерството за внатрешни работи (МВР) ја информира јавноста дека со цел да се олесни процесот за подигање на готови пасоши, од понеделник, граѓаните кои...

Македонските граѓани во Германија и Британија треба да извадат патен лист...

Македонските амбасади во Берлин и во Лондон на нивните официјални фејсбук-страници објавија инструкции за државјаните на Македонија кои престојуваат во странска држава и кои...

Работна група во ЕУ ќе расправа за третирањето на македонските пасоши,...

Амбасадорот на Белгија за Македонија, Фредерик Мерис, најави дека работна група во ЕУ идната недела ќе расправа како да ја имплементира одредбата од Договорот...

Османи: Граѓаните затекнати во странство со стари патни исправи, по 12...

Граѓаните кои што се затекнати во странство по 12 февруари, а се со стари патни исправи, ќе можат да се вратат во државава со...

Бугарија јавно ќе ги објавува имињата на сите македонски граѓани кои...

Бугарските пратеници со 180 гласа „за“ и ниту еден против или воздржан, на прво читање гласаа за измените во Законот за бугарско државјанство, коишто...

Словенечкиот пасош е најмоќен од земјите на поранешна Југославија

Извор: Дојче веле Патување во странство? Кај некои пасоши тоа не е проблем, кај други е. Едните речиси никогаш не треба да се грижат за...