Ознака: Папата Франциск

Папата со критика за корумпираните политичари

Папата Франциск, завршувајќи ја својата посета на Мозамбик, ги критикува политичките и деловните лидери во сиромашната, но богата со ресурси источноафриканска земја, кои дозволуваат...

Зошто терање инает

Посетата на папата Франциск ме заинтригира да го напишам ова писмо. Станува збор за следното: посетата на првиот човек на Католичката црква беше како...

Папата и светицата Мајка Тереза

Воодушевувањето и радоста од историската посета на папата Франциск во нашата држава спласнува. Секако, посетата на поглаварот на Римокатоличката црква и прв човек на...

Џафери се сретна со папата Франциск во Ватикан

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, во рамки на традиционалната Mанифестација во чест на Св. Кирил, што се одржува по повод 24 мај, Денот на...

Словенија на папата Франциск ќе му подари кошница со пчели

На годинашното одбележување на Меѓународниот ден на пчелите на 20 мај, чија централна прослава ќе се одржи во Рим во седиштето на Организацијата за...

За какви корени зборува папата Франциск во нашата Северна Македонија?

Папата со својот престој беше и во Католичката црква, каде што, обраќајќи им се на младите, им забележа дека еден од најголемите проблеми на...

Католичката црква застанува зад свиркачите кои ќе пријават сексуално насилство

Папата Франциск поптиша нов закон со кој го приморува свештенството да пријавува сомнителни случаи за сексуално насилство на нивните надредени и да пријавува случаи...

Беше ли папата политички коректен или, пак, брутален кон Македонија

Во домашната политичка и експертска јавност не стивнуваат одгласите по посетата на папата Франциск на Македонија. Домашната јавност особено внимателно и напрегнато во секој...

Политиката во пораките

Покрај забележителните разлики во именувањето на земјава, на претседателот и на папата (Иванов се заблагодари за неговата посета на Република Македонија, додека папата Франциск...

Светот во мало се слеа во нашата држава

На плоштадот „Македонија“ можеа да се забележат повеќе македонски, хрватски, словенечки и српски знамиња, како и националните обележја на Албанија, Бразил, Полска, Франција, Венецуела......