Ознака: Папата Франциск

Папата Франциск: Коронавирусот можеби е одговор на природата на климатските промени

Папата Франциск ја спореди пандемијата на коронавирусот со неодамнешните пожари и поплави како еден од одговорите на природата на амбивалентноста на светот кон климатските...

Папата издвои 750 илјади долари помош за сиромашните земји

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, издвои 750.000 американски долари помош за болници, училишта, старечки домови и други установи коишто ги води Католичката црква...

Папата и неговите соработници не се заразени со коронавирус

Ватикан објави дека тестовите на папата Франциск и неговите најблиски соработници се негативни на коронавирусот. Во Ватикан, тестирани биле 170 лица, а шест од нив...

Папата Франциско не е заразен со коронавирус

Папата Франциско е негативен на коронавирусот, пренесе денеска италијанскиот печат. Според новинската агенција „Анса“, тестирањето на поглаварот на Римокатоличката црква било извршено во хотелот Каса...

Папата Франциск: Луѓето, а не профитот, мора да бидат во центарот...

Папата Франциск испрати писмена порака за да ги потсети делегатите на годинешниот Светски економски форум во Давос на моралната обврска да ги стават луѓето,...

Папата се моли за жртвите од земјотресот во Албанија

Папата Франциск изјави дека денес се моли за жртвите од земјотресот во Албанија. Во неделното обраќање на плоштадот „Свети Петар“, папата Франциск рече дека Албанија...

Папата Франциск во посета на Јапонија

Папата Франциск денеска допатува во Јапонија каде ќе ги посети и Хирошима и Нагасаки во рамките на кампањата против нуклеарното оружје. Папата ќе прочита порака...

Папата Франциск: На Македонија местото ѝ е во ЕУ

СИЛНА ПОРАКА НА ПОГЛАВАРОТ НА КАТОЛИЧКАТА ЦРКВА Познавачите на верските состојби велат дека оваа пораката на папата треба да се гледа и низ призмата на...

Скандал во Ватикан, шефот на обезбедувањето поднесе оставка

Доменико Џани, кој е долгогодишниот шеф на обезбедувањето во Ватикан и главен телохранител на папата Франциск, денеска поднесе оставка поради истекување на информации за...

Вучиќ задоволен од ставот на Ватикан

Претседателот на Србија Александар Вучиќ по вчерашната средба со папата Франциск изјави дека Ватикан води сериозна надворешна политика и дека ќе го зачува својот...