Ознака: Папата Франциск

Операцијата на папата заврши без компликации

Операцијата на папата Франциск, извршена под општа анестезија, заврши без компликации, соопшти денеска Ватикан. - Интервенцијата е завршена, се одвиваше без компликации и траеше три...

Украинскиот премиер Шмихал го повика папата да ја посети Украина, бара...

Украинскиот премиер Денис Шмихал денеска го повика папата Франциск да ја посети Украина и побара од него да помогне во враќањето на илјадниците деца...

Насилството убива, барајте дијалог, им порача Папата на челниците на Израел...

Папата Франциск ги повика израелските и палестинските власти да ги засилат напорите за барање дијалог, по неодамнешните смртоносни бомбашки напади во Ерусалим и судирите...

Папата во Канада ќе се извини од црквата до домородното население...

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, денеска замина во посета на Канада каде се очекува повторно да побара прошка за улогата на црквата во...

Крај на војната во Украина заедничка желба на Фон дер Лајен...

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска разговараше со поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, за напорите што се прават за ставање крај на војната во...

Папата Франциск: Некои црковни водачи се надеваа дека нема да преживеам

Папата Франциск рече дека некои луѓе во Католичката црква се надевaле оти тој нема да ја преживее неодамнешната операција на дебелото црево и ги...

Папата Франциск стигна во Унгарија

Папата Франциск денеска пристигна во Унгарија, започнувајќи го краткиот престој во оваа земја каде што ќе разговара со премиерот Виктор Орбан. Поглаварот на Римокатоличката црква...

Спајдермен дојде во посета на папата

Необичен посетител, суперхеројот Спајдермен денеска се појави на јавно обраќање на папата во Ватикан. Имено, човек во тесен костум од овој стрип јунак седеше во...

Папата предложи Роберт Шуман да биде прогласен за светец

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, предложи еден од основачите на модерна Европа, Роберт Шуман, да биде прогласен за светец. Во соопштението од Ватикан се...

Папата Франциск: Средбата со исламскиот ајатолах беше мелем за душа

Папата Франциск се врати во Ватикан по историското тридневно патување во Ирак. Тој пред новинарите изјави дека неговата средба со големиот шиитски ајатолах Али...