Ознака: Папата Франциск

Папата Франциск: Средбата со исламскиот ајатолах беше мелем за душа

Папата Франциск се врати во Ватикан по историското тридневно патување во Ирак. Тој пред новинарите изјави дека неговата средба со големиот шиитски ајатолах Али...

Папата Франциск вакциниран против коронавирус

Папата Франциск денеска бил вакциниран против коронавирус, на првиот ден од кампањата за вакцинација во Ватикан, пренесува агенцијата „Франс прес“. Вчера во медиумите протекоа информации...

Папата за првпат поддржа геј бракови: Тие се Божји деца и...

Папата Франциск во документарц кој денеска беше премиерно прикажан изјави дека геј луѓето треба да можат да го легализираат своето партнерство, пренесува „Ројтерс“. Тоа...

Папата Франциск првпат носеше маска на молитва за мир во светот

Папата Франциск првпат носеше маска за време на вршењето на својата јавна функција кога денес присуствуваше на молитва за мир во целиот свет со...

Папата одбил да се сретне со Помпео

Ватикан објави дека го одбил барањето на Мајк Помпео за аудиенција кај папата Франциско и го обвини државниот секретар на САД дека се обидел...

Папата Франциск повика на мир меѓу Ерменија и Азербејџан

Папата Франциско денеска апелираше до Ерменија и Азербејџан да ги решат „нивните недоразбирања“ преку преговори по конфликтот за отцепениот регион Нагорно-Карабах. - Се молам за...

Папата Франциск: Вакцината мора да биде достапна за сите

Папата Франциск повика вакцината против ковид-19 да биде универзална, да не биде достапна само за најбогатите земји, така што сите, па и најсиромашните, ќе...

Папата донира еден милион евра за жителите на Рим кои имаат...

Папата Франциск донираше еден милион евра на фондот кој ќе им помага на жителите на Рим кои се погодени од економската криза предизвикана од...

Пендаровски му се заблагодари на папата за храброста што им ја...

Претседателот, Стево Пендаровски, оствари телефонски разговор со поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск. Од неговиот Кабинет, информираат дека претседателот Пендаровски во разговорот изразил жалење што...

Папата преку интернет ќе ја води мисата за Велигден

Со цел 1,3 милијарди католици ширум светот да можат да ги слушнат неговите зборови и покрај коронавирусот, папата Франциск ќе ја прекине вековната традиција...