Ознака: Охридски договор

ЕК побара Охридскиот договор да влезе во преговарачката рамка на Србија...

Европската комисија (ЕК) и Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) поднесоа предлог исполнувањето на обврските преземени во Охрид да се вклучи во преговарачката рамка...

Вучиќ: Постои намера Охридскиот договор да се вклучи во преговарачко поглавје...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави синоќа дека стравува дека ситуацијата околу Косово и Република Српска ќе станува се поостра во наредниот период, како...

Неопходно е да се најде решение за имплементација на Охридскиот договор,...

Специјалниот пратеник на германската влада за Западен Балкан, Мануел Зарацин, денеска изјави дека е неопходно да се постигне напредок во изнаоѓање решение за имплементација...

Охридскиот договор би заминал во историјата ако се отстрани „20 проценти“...

Професорката Мирјана Најчевска објаснува дека отстранувањето на 20 проценти од Уставот би повлекло повеќе работи, меѓу кои и сместувањето на Охридскиот договор во историјата,...

Охридскиот договор е обврзувачки за сите, порача германската амбасадорка во Белград

Германската амбасадорка во Белград, Анке Конрад, изјави дека е неопходно да се рестартира дијалогот меѓу Белград и Приштина и додаде дека договорот потпишан во...

Курти бара брза примена на договорот од Охрид, Белград ги нагласува...

Премиерот на Косово, Албин Курти денеска изјави дека договорот постигнат во Брисел и „патната карта“ за негова имплементација договорена во Охрид се јавни документи...

ЕУ ќе почне да го спроведува договорот од Охрид, се повикува...

Институциите на Европската Унија, со поддршка на лидерите на ЕУ, во наредните денови ќе ги направат првите чекори кон имплементација на Охридскиот договор заедно...

Со чадни бомби против договорот од Охрид: Косовската влада цел на...

Поддржувачите на вонпарламентарната Социјалдемократска партија фрлаа чадни бомби околу зградата на Владата во Приштина, незадоволни од договорот со Србија за кој беше постигната согласност...

Договорот Србија-Косово е важен напредок и треба веднаш да се спроведе...

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека договорот меѓу Србија и Косово е „важен напредок“ и дека сега е од суштинско значење двете страни...

Џафери: Охридскиот договор ја промени иднината на нашата земја

Издржавме цврсто и како што реков, се трансформиравме како општество, созреавме како политичари, како граѓани, ни се отворија хоризонтите и успеавме да ја согледаме...