Ознака: „Оскари“

Вечерва доделување на наградата Оскар

Во Долби театарот во Лос Анџелес вечерва ќе биде одржана 91. церемонија за доделување Оскари, награда на американската Академија на филмски уметности и наука. Овогодинешното...

„Казабланка“ и „Кум“ меѓу најдобрите оскаровски филмови

„Оскарите“ за најдобри филмови се доделуваат веќе девет децении, а во тоа време биле донесувани многу спорни одлуки, со кои не се согласувале баш...

„Квин“ ќе настапи во живо на доделувањето на Оскарите

Британскиот рок-бенд „Квин“ ќе настапи во живо на доделувањето на Оскарите в недела, објавија вчера организаторите. Биографскиот филм за славниот пејач Фреди Меркјури, „Боемска...

Сите Оскари ќе се доделуваат во живо на 24 февруари

Организаторите на церемонијата на доделување на филмските награди Оскар се откажаа од намерата четири статуетки да се доделат за време на рекламите во текот...

Доделувањето на „оскарите“ првпат без водител

Годинашното доделување на најпрестижните филмски награди „оскар“ ќе се одржи без официјален домаќин, првпат во 30-годишната историја на оваа манифестација, објави Би-би-си. Шефот на...

„Ѕвездата е родена“ не ги исполни очекувањата, Нетфликс влезе во историјата

Филмот „Ѕвездата е родена“ не помина според очекувањата на номинациите за „оскарите“. Изненади и фактот што Бредли Купер не доби номинација за своето режисерско...

Објавени номинациите за овогодишните Оскари

Жирито на Американската филмска академија денеска ги објави номинациите за наградите Оскар за 2019 година. Номинациите беа презентирани во живо на Јутјуб каналот на наградите...

Доделувањето на „оскарите“ без водител

Најсвечената холивудска ноќ, доделувањето на „оскарите“, ќе се одржи за нешто повеќе од еден месец и, по 30 години тоа најверојатно ќе биде без...

Сандра Булок има решение за водењето на „оскарите“

Сѐ уште не е објавено кој ќе ја води церемонијата за доделувањето на „оскарите“ во февруари, откако комичарот Кевин Харт се повлече, по протестот...

„Оскарите“ за костими ги добиваат историските филмови

Иако современите филмови добиваат номинации за „оскар“ за најдобра костимографија, ретко освојуваат Колку е важна костимографијата за еден филм најдобро говори списокот со најдобрите наградени...