Ознака: он

Гутереш: Сириската влада е должна да овозможи непречена работа на ОПЦВ

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска ја повика сириската Влада да им овозможи на меѓународните инспектори за хемиско оружје работа без ограничувања. - Сириската...

Русија бара итна седница на Советот за бебзедност на ОН поради...

Русија свика итна седница на Советот за безбедност на ОН поради денешните напади на САД, Велика Британија и Франција врз Сирија, соопшти Кремљ. Во соопштението...

Како да се засили сајбер-безбедноста

Џозеф Нај Неодамна генералниот секретар на ОН, Антонио Гутиерес, побара светот да преземе акција за да се намали ризикот од сајбер-војните врз граѓаните. Гутиерес се...

ОН: Да се зачуваат доказите за хемискиот напад врз Дума

Истражителите на Обединетите нации(ОН) денеска го осудија нападот за кој се претпоставува дека е извршен со хемиско оружје во сирискиот град Дума и нагласија...

Има напредок, но има и разлики

Шефот на дипломатијата Никола Димитров рече дека биле отворени едни од најжешките точки и најави нова заедничка средба во Солун и продолжување на процесот...

И мирот и војната се врамени со меѓународното право

Повелбата на ОН ги забранува „заканата или употребата на сила против територијалниот интегритет или политичката независност на која било држава“. Овој најважен меѓународен закон...

Британскиот воен брод во Јапонија го зголемува притисокот врз Северна Кореја

Британски воен брод доплови во Јапонија за да го засили притисокот за спроведување на санкциите на Обединети нации кон Северна Кореја поради нејзината нуклеарна...

Три резолуции за Сирија одбиени во СБ на ОН

Советот за безбедност на Обединетите нации(ОН) ниту по три обида не успеа да усвои резолуција за наводната употреба на хемиско оружје во Сирија, по...

Русија бара СБ на ОН утре да расправа за „Случајот Скрипал“

Русија бара утре да биде одржана отворена седница на Советот за безбедност на ОН, на која ќе бидат разгледани обвинувањата од Лондон дека Русија...

Гутереш побара три милијарди долари за Јемен

Јемен има потреба од три милијарди долари хуманитарна помош, за да им се помогне на милионите засегнати од воениот конфликт, кои страдаат од глад,...