Ознака: Овации

Овации за Албанскиот театар и за „Диво месо“ во Тирана

Текстот „Диво месо“ од Горан Стефановски беше напишан и изведен во далечната 1979 година. За својата драма „Диво месо“, Горан Стефановски ќе каже: „Кога...

Овации на премиерата на „Сава“ – филм за реката што ги...

Скопската премиера на англиско-македонската документарна копродукција со наслов „Сава“ (Велика Британија, Македонија, 2021, 74 мин.) беше пречекана со силни емотивни воздишки и бурни овации. Станува...

Овации и ласкави критики за Трпчески во Даблин и во Лондон

Македонскиот пијанист од светски глас Симон Трпчески уште еднаш доби стоечки овации и се избори за ласкави критики по настапите во рамките на својата...

Овации за „Медена земја“ на „Сараевски филмски фестивал“

На јубилејниот 25-ти „Сараевски филмски фестивал“, кој се одржува деновиве во Сараево, викендов премиерно беше прикажан веќе познатиот македонски документарен филм „Медена земја“. Како...

Меркел поздравена од сопартијците со десетминутни стоечки овации

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска беше поздравена со деветминутни овации на почетокот на Конференцијата на нејзината Христијанско-демократска унија (ЦДУ) во Хамбург, на која треба...

Овации и долг аплауз за „Буре барут“ на Пројковски во Црна...

Премиерата на претставата „Буре барут“ на Дејан Дуковски, во режија на Дејан Пројковски, која беше изведена на 12 октомври, на Големата сцена на Црногорското...

Фергусон го следи Манчестер Јунајтед (видео)

Сер Алекс Фергусон, попладнево го следи натпреварот помеѓу Манчестер јунајтед и Вулверхемптон, во рамките на шестото коло во Премиер лигата. Ова е прво појавување...

По 19 години изведба на Радомировиот псалтир на Бужаровски

Радомировиот псалтир е кирилски литургиски псалтир со молитви од втората половина на 13 век. Ораториумот, како што појасни композиторот, бил замислен и напишан токму...

Овации за Ана Дурловски на настапите во Јапонија

Македонската оперска дива со светска кариера Ана Дурловски реализира турнеја со Берлинската комична опера со четири изведби во Токио, Хирошима и во Осака, каде...