Ознака: нуклеарна проба

Пјонгјанг извршил симулација на нуклеарен контранапад

Северна Кореја денеска соопшти дека извела симулација на нуклеарен контранапад „во која учествувалe супер-големи ракетни артилериски лансери“. Државната новинска агенција КЦНА јави дека севернокорејскиот лидер...

Севернокорејските нуклеарни проби ги здружуваат САД, Јапонија и Јужна Кореја

Соединетите Американски Држави, Јапонија и Јужна Кореја денеска предупредија дека севернокорејската нуклеарна проба ќе наиде на „невиден силен одговор“, ветувајќи единство по лансирањето на...

Трамп ќе биде разочаран ако Северна Кореја ги продолжи нуклеарните проби

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе биде „многу разочаран“ доколку Северна Кореја ги обнови нуклеарните проби, откако неодамна се сретна со севернокорејскиот лидер...