Ознака: номинации

„Сè секаде одеднаш“ со најмногу номинации за „Оскар“

Актерите Риз Ахмед и Алисон Вилијамс, денеска, во театарот „Семјуел Голдвин“ во Калифорнија ги објавија имињата на номинираните во 23 категории. 95-тото доделување на „Оскарите“...

„Моќта на кучето“ со 12, „Дина“ со 10 номинации на годинешните...

Комичарот и актер Лесли Џордан и актерката/извршен директор/продуцент Трејси Елис Рос денеска ги објавија номинациите за „оскар“ за 2022 година во сите 23 категориите,...

Атенборо, СЗО, папата Франциско и Тихановскаја меѓу кандидатите за Нобелова награда...

Британскиот природонаучник Дејвид Атенборо, Светската здравствена организација (СЗО) и белоруската дисидентка Светлана Тихановскаја се меѓу номинираните за овогодинешната Нобелова награда за мир, откако добија...

Џон Батист со најмногу номинации за наградата „греми“

Американскиот џез-музичар Џон Батист доби 11 номинации за музичката награда „греми“, а по него следуваат Џастин Бибер, Доџа Кет и Х.Е.Р., кои добија по...

ФИФА ги објави номинираните за најдобрите во 2021

ФИФА ги откри номинираните за наградите Бест 2021 за најдобрите во годината која изминува, а победникот ќе биде откриен на онлајн церемонија на 17...

„Оскарите“ беа изведени без грешка, но повторно предизвикаа збунетост

По вторпат во пет години, „оскарите“ завршија со масовна конфузија. Иако овојпат не беа згрешени пликоата со номинации како во 2017 година, многумина сметаат...

Колку „оскари“ ќе добие „Манк“ од де­се­ти­на но­ми­на­ции?

Не дели само еден ден од до­де­лу­ва­ње­то на „оска­ри­те“и неизвесноста е голема. И по­крај го­ди­на­та обе­ле­жа­на со пан­де­ми­ја што е зад нас и го­ле­ми­те преч­ки во филм­ска­та ин­ду­стри­ја, по сѐ изг­ле­да де­ка...

Денес ќе бидат објавени номинациите за БАФТА-награди

Филмскиот свет денес ги чека номинациите за британските филмски награди, БАФТА, во време на очајнички напори да се испочитува диверзитетот по негодувањето минатата година. Минатогодишните...

Медени креации на нашите уметници

Нашиот најуспешен филмски продукт, документарниот филм „Медена земја“, особено по добивањето на двете номинации за „оскар“, ги инспирира македонските визуелни уметници да создадат цртежи...

Историските номинации на „Медена земја“ ги уриваат оскаровските бариери

Двете номинации на „Медена земја“ за најдобар документарен и за најдобар странски филм се доказ дека документарците не треба да бидат номинирани само во...