Ознака: награди

Професорката Христина Никоска Тасеска секој час со своите ученици го претвора...

Млади пијанисти од Прилеп годинава освоија 25 награди на државни и на меѓународни натпревари Младите и талентирани пијанисти Андреј Златески, Јована Петроски, Дарија Богеска, Софија...

Ученици од скопското ООУ „К.Ј.Питу“ освоија шест награди на фолклорен натпревар...

Меѓународни успеси Хорот и оркестарот на ООУ „Кузман Јосифовски–Питу“ од Скопје, на Светскиот куп во фолклор, кој се одржа во италијанскиот град Јесоло, од 24...

Прилепски пијанистки освоија втора и трета награда на натпревар во...

Меѓународни награди Mакедонија и Прилеп беа успешно претставени на Интернационалниот натпревар по пијано во Тревизо, Италија, кој одржа од 19 до 21 април годинава. Во...

МИМ ги додели новинарските награди „Никола Младенов 2023“ – првата награда...

На годишниот конкурс за новинарски награди „Никола Младенов 2023“, новинарот Александар Димитриевски ја доби првата награда за неговата истражувачка сторија, објавена во емисијата „360...

Доделени годинишните награди на Здружението на просветни работници на Град Скопје

Во организација на Здружението на просветни работници на Град Скопје, а во соработка и со поддршката на локалната самоуправа, на 2 декмеври во Музејот...

Доделени наградите 13 Ноември во областа на спортoт

Градскиот сојуз на спортови попладнево на пригодна свеченост во СЦ „Јане Сандански“ ги врачи традиционалните награди „13 Ноември“ што годинава по 53. пат им...

„Златна камера 300“ за кинематограферите Џевахир Шахин и Куршат Уресин за...

Со врачувањето на наградите и проекцијата на филмот “ Лена и Владимир “ спуштена е завеста на овогодинешното издание на фестивалот на филмската камера „Браќа...

Награди за оскаровецот Питер Бижу и за нашата Лабина Митевска

Годинешното, 44. издание на интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ ќе се одржи од 23 до 29 септември во Битола, а ќе биде...

Главната награда за „Амок“ на унгарскиот режисер Балаш Турај

Доделени наградите на „Флипбук филм-фестивал“ За неконвенционалниот пристап кон темата за врската љубов и омраза меѓу партнерите и стравот од емоционална посветеност, кој е многу...

Два бронзени медала освоија македонски ученички освоија на Европската олимпијада по...

На третата Европска олимпијада по информатика за девојки (ЕОИД 2023), која од 15 до 21 јули се одржува во Лунд, Шведска, македонски ученички освоија...