Ознака: море

ЕК очекува Грција да ги истражи извештаите дека грчки погранични службеници...

Европската комисија денеска соопшти дека очекува Грција да ги провери податоците од истрага  на Би-би-си дека десетици мигранти во изминатите години биле исфрлени во...

Екстремно високи температури на површината на морето во Грција

Од два до пет степени била повисока температурата на површината на морето во цела Грција во текот на вчерашниот ден споредбено со периодот 2008-2023...

Криза во Црвено Море: Што е потребно за пренасочување на најголемите...

Стотици товарни бродови и танкери се пренасочуваат околу јужниот дел на Африка за да се избегнат нападите на Хутите во Црвено Море. Но колку...

Американски Ф-16 се урна над Жолтото Море

Американски борбен авион се урна за време на тренинг лет над Жолтото Море, објавија денеска американските сили во Кореја (USFK). Пилотот на борбениот авион Ф-16...

Ќелешот аnd Тhе Dеер Blue, 1

Антиупатства за лична употреба ...и като стигнал на крај морето, натурил по сухо пченицата, меда, просото, пак конете сосјахал, расфрлил ги по сухо и по...

Средоземно Море е црна точка за мигрантите

Скорашниот инцидент во кој се преврте преполн рибарски брод со мигранти во близината на грчките брегови нагласува колку е опасно преминувањето преку Средоземно Море...

…Помислив дека морето е наше!

Коле Манев Не знам дали некој знае која е причината за поврзаноста меѓу морето и човекот? Морето како и океаните служат за комуникација со други...

Смртоносни средоземноморски мигрантски маршрути

Се стравува дека повеќе од 100 луѓе, вклучувајќи и деца, ги загубија животите откако нивниот брод потонал во немирното море крај јужна Италија во...

За еден Боре со очи како море

Во „Колибри“ објавуваме делови од книгата „Од дневникот на Васко Пикаско и Зорка Сештозборка“ на познатиот македонски писател за деца Киро Донев. И ова...

Морето проголта делови од Албанија, тонат дури и бункерите на Енвер...

Бункерите од комунистичката ера во Албанија беа изградени за да може да издржат нуклеарен напад, но никој не предвидуваше дека подоцна ќе бидат нападнати...