Ознака: Медни Всадник

Титулите за Медни Всадник и Јужен Урал, Алкалоид осми

Машката руска екипа на Медни Всадник и женската руска екипа на Јужен Урал, се нови клупски шаховски прваци на Европа за 2021 година. Тоа...

Медни Всадник и Јужен Урал на чекор до триумф на ЕКК...

Едно реми, една победа и два пораза е епилогот на македонските екипи во 6-то, претпоследно коло на 36. Европски клупски куп (ЕКК) во шах,...

Во дербито, Алкалоид минимално поразен од Медни Всадник

Шахистите на македонскиот првак Алкалоид (2.701 просечен рејтинг, рангирани први пред турнирот), во дерби-дуелот од третото коло на Европскиот клупски куп (ЕКК) во Улцињ...

Алкалоид според планот, победа и во второто коло

Цел поен во второто коло за „фармацевтите“ освоија Инаркиев, Ковалев и Панчевски, а вчера се играше дербито со европскиот првак Медни Всадник Шахистите на Алкалоид...

Алкалоид без здив во финишот, Гамбит Асеко Сее пријатно изненади

Жалам што не ја освоивме шампионската титула иако бевме на чекор до неа. Посебно сум задоволен што тројца наши играчи освоија индивидуални медали, вели...