Ознака: кралица елизабета

Кралицата Елизабета имала рак на коските

Кралицата Елизабета Втора се борела со многу сериозна форма на рак во последните месеци од својот живот, се вели во најновата биографија напишана од...

За навредите кон британската кралица УЕФА гo казни Селтик

УЕФА го казни шкотскиот клуб Селтик со 15.000 евра откако нивните навивачи објавија банер со навреди за британското кралско семејство по смртта на кралицата...

Капелата Свети Џорџ во Виндзор ќе биде последното почивалиште на кралицата...

Кралицата Елизабета Втора ќе биде погребана во капелата Свети Џорџ заедно со нејзиниот сопруг принцот Филип, во нејзиниот сакан замок Виндзор. Историската капела е последното...

Бајден и оддаде почит на кралицата Елизабета пред погребот

Американскиот претседател Џо Бајден денеска и оддаде почит на британската кралица Елизабета Втора, еден ден пред нејзиниот државен погреб, појавувајќи се на балконот на...

Погребот на кралицата Елизабета ќе биде огромен безбедносен предизвик, на кој...

Погребот на британската кралица Елизабета Втора, на кој ќе присуствуваат 500 функционери, цареви, кралеви, кралици, претседатели, премиери и други лидери од целиот свет, како...

Претседателот Пендаровски во Лондон ѝ оддаде последна почит на кралицата Елизабета...

Претседателот Стево Пендаровски, во придружба на неговата сопруга Елизабета Ѓорѓиевска, денеска во Лондон ѝ оддаде последна почит на британската Кралица Елизабета Втора. Пендаровски во Лондон...

Лондон се подготвува за пристигнување на милион луѓе за погребот на...

Лондонските транспортни власти соопштија дека се подготвуваат за пристигнување на околу еден милион луѓе за државниот погреб на кралицата Елизабета Втора. Началникот на транспортната служба,...

Британската војска ја одржа првата генерална проба за погребната поворка на...

Стотици војници од британската армија, воздухопловните сили и морнарицата учествуваа во генералната проба на погребната поворка, која ќе заврши со положување на ковчегот на...

Ковчегот со телото на кралицата Елизабета Втора положен во катедралата во...

Ковчегот со телото на кралицата Елизабета Втора е положен во катедралата Сент Џајлс во Единбург. Поворката која тргна од палатата Холирудхаус ја предводеше британскиот крал...

Британската премиерка Трас за смртта на кралицата: Ова е огромен шок...

Британската премиерка Лиз Трус даде изјава за смртта на кралицата Елизабета Втора, опишувајќи ја како „огромен шок за нацијата и светот“. -Сите сме скршени од...