Ознака: Контроверзии

Поевтинување на правдата: Кривичноправни контроверзии со политикантски еквилибристики

ПОВОД: ПРЕДЛОЖЕНИТЕ ИЗМЕНИ НА КРИВИЧНИОТ ЗАКОНИК Искусните правници ја гледаат контроверзноста на предложените измени на Кривичниот законик во тоа што со намалувањето на казните за...

Новиот ТВ-филм за Меган и Хари предизвика контроверзии

Телевизискиот филм „Хари и Меган: Бегство од палатата“ што деновиве ја доживеа својата премиера, зборува за последниот голем скандал што го погоди британското кралско...

Нови контроверзии со системот ВАР во Англија

Љубителите на фудбалот во Англија, овој пат навивачите на Шефилд јунајтед, повторно, којзнае по кој пат сезонава, се лути на судиите и на системот...

Помалку познати историски факти во врска со подигнување на сенародното антифашистичко...

Крсте Црвенковски за акцијата во Прилеп на 11 октомври 1941 година Покраинскиот комитет со писмо бараше да се одложи акцијата! Пишува Блаже Миневски Во врска со оружената...

Ќе ја врати ли „Викторијас сикрет“ славата по сите претрпени удари?

Модниот бренд „Викторијас сикрет“ претрпе два нови удари врз неговата слава и моќ. Од една страна, повеќе од 100 светски ѕвезди од модната индустрија...

Како да се премости трансатлантскиот јаз

Континенталните плочи на Земјата се поделија и првпат почнаа да се поместуваат пред стотици милиони години. Но на секој оној што ги посетува европските...

Контроверзии околу рудникот „Иловица – Штука“ сеат страв и кај земјоделците

Еко-активистите велат дека доколку се дозволи да се отвори рудникот „Иловица - Штука“ тогаш ќе дојде до комплетно уништување на земјоделството и на егзистенцијата...

„Ел класико“ по старо, голови, исклучување, контроверзии

Барселона, која веќе ја обезбеди 25-та шампионска титула, ремизира со Реал (2-2) по што и натаму е без пораз по 35-те првенствени кола (26...

Контроверзии околу социјалната мрежа Фејсбук

Фејсбук се соочува со уште еден удар на модерната демократија. Ако од една страна оваа мрежа значеше слобода на говор, денес се креира перцепција...