Ознака: колера

Милијарда луѓе се изложени на ризик од колера, предупредуваат ОН

Колерата им се заканува на милијарди луѓе во 43 земји, предупредија Обединетите нации. Пандемијата ги убива сиромашните пред наши очи и точно знаеме како да...

Колера и други заразни болести ги загрозуваат областите во Турција погодени...

Колера и други заразни болести ги загрозуваат областите погодени од земјотресот во Турција доколку не се преземат итни санитарни мерки, предупредуваат лекарите во земјата,...

СЗО: Климатските промени ја поттикнуваат колерата ширум светот

Климатските промени доведоа до значително поголеми и посмртоносни епидемии на колера пријавени во околу 30 земји оваа година, објави денеска Светската здравствена организација. СЗО соопшти...

Во Сирија пет смртни случаи од колера, повеќе од 20 нови...

Болниците во Дамаск се ставени во состојба на готовност откако беа регистрирани повеќе од 20 случаи на колера, а најмалку пет лица починаа, соопштија денеска здравствените...

Во Мариупол има епидемија на колера и дизентерија, тврдат тамошните власти

Во Мариупол избувна епидемија на колера и дизентерија, изјави градоначалникот Вадим Бојченко и предупреди дека илјадници луѓе би можеле да заболат од колера и...

СЗО стравува од избивање колера во Украина, се подготвуваат вакцини

Светската здравствена организација се подготвува за потенцијално избивање колера во Мариупол, каде се оштетени голем број инфраструктурни објекти. Тоа го изјави синоќа менаџерката на...

За два месеца во Камерун од колера починале 32 лица

За два месеци, од крајот на октомври до почетокот на јануари, од колера во Камерун починале 32 лица, соопшти денеска Министерството за здравство. Колерата е...

Епидемии што го покосија светот

Колерата, црната смрт и грипот се едни од најголемите брутални убијци од епидемиски размери во човечката историја. Се ширеле со голема брзина и биле...

Љубов во време на кол(ат)ера(л)а

Последното поглавје во „Љубов во време на колера“ завршува со долго патување во служба на една вистинска љубов, под лажното знаме на смртта (жолтото...

Во Јемен прогласена вонредна состојба поради епидемија на колера

Хусите во Јемен прогласија вонредна состојба со цел борба против епидемијата на колера, која е распространета во подрачјата што тие ги држат под контрола,...