Ознака: книгата

Работилници за деца на Саемот на книгата

Со работилницата за деца „Како се прави џиновска сликовница?“, во 11 часот денеска, ќе почне програмата на издавачката куќа „Арс ламина“ на тековниот Саем...

Д-р Неле Карајлиќ гостуваше на Саемот на книгата во Скопје

Со промоција на третиот дел на книгата „Солунска 28“ на легендарниот музичар и автор д-р Неле Карајлиќ, издавачката куќа „Арс ламина“ го почна своето...

Младата поетеса Ивана Јовановска на Саемот на книгата во Лајпциг

Младата поетеса Ивана Јовановска учествуваше на Саемот на книгата во Лајпциг, Германија, кој се одржа од 21 до 24 март. Таа беше дел од...

Промоција на книгата „Иванов 1887/1889: две верзии“

На 2 април, во фоајето на Македонскиот народен театар, со почеток во 19 часот, ќе биде промовирана книгата „Иванов 1887/1889: две верзии“ од А.Чехов. Покрај...

Зимски саем на книгата

Под слоганот „Прекривка од топли зборови“, во сите книжарници на „Три“ и онлајн, традиционално започна Зимскиот фестивал на книгата што ќе трае до крајот...

Објавена книгата „Поглед отстрана. Рацин“

„Македоника литера“ ја објави книгата „Поглед отстрана. Рацин (1908 – 1943)“ од Горан Калоѓера, во превод од хрватски на македонски јазик на Славчо Ковилоски,...

Промоција на книгата „Денот кога заборавивме да плачеме“

Промоција на книгата „Денот кога заборавивме да плачеме“, збирка научнофантастични раскази на Магдалена Стојмановиќ-Константинов, е закажана за 30 мај, во 19 часот, во Музејот...

Под мотото „Мирисот на нова книга ја најавува пролетта“ почна...

Секој саем е важен и со своја убавина, но јубилеите секогаш се очекува да се во посјајно издание. Официјално е отворен 35. Меѓународен саем...

Почнува Саемот на книгата

Откривањето на безвременскиот свет на класиците, но и на новите наслови на реномирани, а и на нови надежни автори во модерната доба во која...

Прв фестивал на книгата

Првиот фестивал на книгата на отворено почна пред СЦ „Борис Трајковски“ (кај картингот) и ќе трае до 12 септември. Мотото на фестивалот е „Скопје...