Ознака: Кичевско

Исчезна 80 годишниот Трпкоски Кирил од село Лазаровци, кичевско

Од Е-112 во ЦУК е добиена пријава за исчезнато лице Трпкоски Кирил на 80 годишна возраст со адреса на живеење улица Маршал Тито број...

Осветен новоизградениот црковен храм „Свети Јован Крстител“ во село Видрани

Со црковно-народна свеченост денес во село Видрани кичевско, беше осветен новоизградениот црковен храм „Свети Јован Крстител“, чија изградба започна на 30 август 2014 година....

Печуркарите во кичевско задоволни од родот на лисичарката, вргањот уште го...

Континуираните врнежи од дожд во изминативе два месеци придонесоа во кичевско-бродскиот регион да се појават поголеми количества на лисичарка, додека родот на вргањот се...

Пролетва во кичевско ќе се засадат и засеат еднаков број површини...

-И оваа пролет на територија на општина Кичево ќе бидат засеани и засадени исти површини како и во претходните неколку години, што значи дека...

Кичевските ловџии изненадени од бројноста на дивите свињи во регионот

Во последниот викенд од јануари заврши ловната сезона за годинава, а ловџиите од Кичевско се уште ги сублимираат резултатите за билансот во изминатите четири...

Пожарот од Бродско се прошири, се очекува најавените врнежи да го...

Пожарот помеѓу селата Русјаци и Ореовец избувна што пред три дена, сѐ повеќе се шири и во овој момент од огнената стихија зафатени се...

Претрес во кичевско, пронајдено оружје, приведени две лица

Полициски службеници од Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево и Полициското одделение Осломеј, вчера во 17 часот, ги лишиле од слобода  Б.А.(48) и Ф.А(75),...

Гореше дива депонија помеѓу селата Јагол и Жубрино во Кичевско

Во текот на претпладневните часови регистриран е пожар помеѓу селата Јагол и Жубрино, Кичевско. По интервенцијата на екипа на ТППЕ Кичево пожарот е изгаснат...

Изостана традиционалното одбележување на Водици во Kичевско

По многу години и децении, поради пандемија со ковид-19 годинава не се случи традиционалната прослава на Водици во кичевските села и градот. Околу 150 селски...

Реките се враќаат во своите корита, опасноста од нови поплави надмината

По интензивните врнежи од дожд претходниот викенд, реките во Кичевско-бродскиот регион за час го подигнаа нивото и како резултат на зголемениот водостој тие се...