Ознака: измамничка

Измамничка шема на која „падна“ виртуелниот криптофинансиски свет

Долготрајниот новинарско-истражувачки проект на „Би-би-си“ откри нови шокантни детали за една од најголемите „Понзиеви шеми на сите времиња“. Уанкоин (OneCoin), кој со измама беше...

Во Фоча разбиена измамничка мрежа на интернет

Полициската управа во Фоча интензивно работи на истрагата во акцијата „Дојава“ против лица што се осомничени за измами на интернет, а кои се однесуваат...