Ознака: злоупотреба

Деветоодделенци од Кавадарци злоупотребувале фотографии на малолетнички, ОЈО оформи предмет

Основно јавно обвинителство Кавадарци оформи предмет за настанот со злоупотребени фотографии на малолетни девојчиња од страна на деветтоодделенци во Кавадарци. Од Обвинителството информираат за...

Во тек се истраги за можни злоупотреби на правата на пациентите

Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска информира дека во моментов внатрешно водат неколку истраги за можни злоупотреби на правата на пациентите. Ова, како што...

Поддржувам протести, но случајот „Онкологија“ се злоупотребува, истакна Меџити

Луѓето да протестираат, тоа е загарантирано со Уставот на Македонија. Јас лично како човек и како министер, мислам дека тоа е најдемократски чин и...

Во Косово уапсени владини функционери и бизнисмен поради злоупотреби со државните...

Двајца раководители од Министерството за индустрија, претприемништво и трговија на Косово (МИПТ) и еден бизнисмен се уапсени денеска поради сомневања за малверзации при набавка...

Пријава за злоупотреба на лична карта за подигање брзи кредити

Четириесет и четиригодишна жена од Кочани со живеалиште во Пробиштип вчера во ОВР Пробиштип пријавила  дека нејзината лична карта била злоупотребена за подигање брзи...

Злоупотреба на децата за политички цели?

Министерството за внатрешни работи иницира предмет до Основното јавно обвинителство во врска со „Малиот битолски Монмартр“ Изјавата на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на...

Обвинителство ја прошири потапката за уште 10 лица осомничени за сексуална...

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, врз основа на прибраните докази во текот на истражната постапка ја...

Граѓаните одговорно да објавуваат податоци, зголемен бројот на злоупотреби

Европски ден за заштита на личните податоци Граѓаните без оглед на возраста треба да бидат одговорни кога ги објавуваат или даваат своите лични податоци, апелираат...

Србија ги бара оригиналните документи од Хашкиот суд за да нема...

Адвокатите го актуализираат проблемот што го загрижува Белград Судските експерти и правници предупредуваат на опасноста дека овие информации може да бидат злоупотребени за нови кампањи...

НЛБ Банка: Детектирани обиди за злоупотреба на податоци и сметки, клиентите...

НЛБ Банка денеска соопшти дека детектирала обиди за злоупотреба на податоци и сметки и апелира до нејзините клиенти да бидат особено внимателни при споделување...