Ознака: Зголемен број

Расте бројот на заболени од рак на кожа

Под мотото „Да се заштитиме од сонцето, да спречиме рак на кожа”, Здружението на дерматовенеролози на Македонија денеска во Скопје организира бесплатни дермоскопски прегледи...

Зголемен бројот на нови пациенти со коронавирус во болниците

Во болниците во земјата се лекуваат 917 ковид-пациенти, од кои 350 во Скопје, а останатиот дел во другите градови, соопшти Министерството за здравство. Од таму...

Во Јужна Кореја скок на бројот на новозаболени, воведени заострени мерки

Во Јужна Кореја е забележан ненадеен скок на бројот на заболени со коронавирус – во последните 24 часа биле потврдени 631 нов случај, од...

Зголемен бројот на превезени патници

Бројот на превезени патници во четвртото тримесечје од 2018 година е зголемен за 12,4 отсто во споредба со истото тримесечје од 2017 година, во...