Ознака: затворање

„Недочитливоста“ на Шопов – триумф пред минливоста

Портрет на поетот на затворањето на „Струшките вечери на поезијата“ „Струшките вечери на поезијата“ се вклучија во одбележувањето на Годината во чест на Ацо Шопов,...

Заврши второто издание на „Скопскиот поетски фестивал“

Со проекција на 12 поетски филмови во кафе-книжарницата „Буква“ синоќа заврши второто издание на „Скопскиот поетски фестивал“. На настанот „Стиховно мапирање на Скопје“ се прикажаа...

Руската Дума на обвинителите ќе им даде овластувања да затвораат дописништва...

Рускиот Парламент (Дума) вчера го усвои законот со кој обвинителите се овластуваат да затвораат странски медиуми во Москва, доколку се медиуми што доаѓаат од...

Во Холандија се затвораат продавниците, училиштата, рестораните

Холандија воведува божиќен карантин поради загриженоста за ширење на омикрон. Сите продавници, освен оние за основни намирници, училиштата, баровите, рестораните и другите јавни места ќе...

Франција планира да затвори шест џамии поради промовирање екстремизам

Францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманин изјави дека владата започнала процедури за затворање на шест џамии и укинување на бројни здруженија, кои имале...

Лекарите во Париз бараат целосно затворање на градот

Лекарите од Итната медицинска помош во Париз велат дека брзо растечките инфекции со коронавирус може наскоро да ја преоптоварат нивната способност да се грижат...

Словенечките експерти бараат затворање на земјата до 11 април

Словенечката експертска група за ковид-19 ѝ предложи на владата целосно затворање на државата од 1 до 11 април, објави денеска шефот на тимот, Матеја...

Франција воведува целосно заклучување во некои делови од земјата

Францускиот премиер Жан Кастекс нареди еден месец целосно затворање на Париз и на неколку други региони поради забрзаното ширење на коронавирусот. Кастекс изјави дека поострите...

Бајден има намера да го затвори „Гвантанамо“

Владата на американскиот претседател Џо Бајден отвори официјална постапка за иднината на американскиот затвор „Гвантанамо“ на Куба оживувајќи ја старата идеја на поранешниот претседател...

Меркел е против затворање на границите на ЕУ поради ковид-19

Германската канцеларка Ангела Меркел предупреди дека е против затворање на границите во рамките на земјите-членки на Европската Унија во услови на континуирано глобално ширење...