Ознака: заложници

Ќе ги вратиме сите заложници дома, кажа израелскиот министер за одбрана

Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант денеска изјави дека Израел е посветен на враќање дома на сите заложници што ги држи Хамас во Појасот...

Хамас: Нема договор за размена на затвореници со Израел без целосен...

Палестинската група Хамас соопшти дека ќе прифати договор за размена на затвореници само ако Израел се согласи на целосен прекин на огнот и влез...

ИДФ ослободиле двајца заложници, најмалку 60 загинати во напад на Рафа

Израелската армија соопшти дека ослободила двајца заложници за време на рација на нејзините специјални сили синоќа во Рафа, во јужниот дел на Појасот Газа. Заложниците...

Русија постигна конкретни резултати во напорите за ослободување на заложниците кои...

Рускиот претседател Владимир Путин им соопшти на лидерите на еврејската заедница во Русија дека Москва „постигнала конкретни резултати“ во дипломатските напори за ослободување на...

Очекувам да се постигне договор за израелските заложници во Газа, но...

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен очекува да биде постигнат договор за заложниците кои ги држеше Хамас во Појасот Газа, но „останува уште многу работа“...

Заложници на сопствената држава

Ќе добие ли државата тужба од граѓаните поради ограничувањето на правото на слободно движење по 12 февруари Постојат неколку сценарија зошто државата ги донесе сопствените...

Нетанјаху се противи на договорот за ослободување на заложниците „по секоја...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека е против можен договор за нов прекин на огнот во Газа и за ослободување на заложниците „по секоја...

Хамас бара прекин на израелските операции во Газа во замена за...

Хамас денеска го повтори барањето, кое го упати по состанокот на израелските официјални претставници со претставниците на Катар и Египет, дека ослободувањето на сите...

Семејствата на киднапираните Израелци упаднаа во Парламентот, бараaт итно ослободување на...

Десетици членови на семејствата на заложниците кои ги држи Хамас во Газа упаднаа денеска на состанокот на комисијата за финансии во израелскиот Парламент, извикувајќи...

Израел е подготвен за уште едно примирје во замена за заложници,...

Израелскиот претседател Исак Херцог денеска пред група амбасадори од 80 земји изјави дека неговата земја е подготвена за втора пауза во конфликтот со Хамас...