Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25391)

Намалување на невработеноста во ЕУ и во Македонија

СПОРЕД НАЈНОВИТЕ СТАТИСТИЧКИ ПОКАЗАТЕЛИ И покрај пандемијата и заканите по економијата наметнати од загриженоста поради ширењето на коронавирусот и новите соеви, европската економија успева да...

Двоцифрени стапки на раст, сепак, се можни

Клучно е да се има јасна претстава за посакуваната структура на македонската економија, за да можат економската политика и мерките да се насочат онаму...

„Ролс ројс“ постави нов брзинско-летачки рекорд

„Ролс-Ројс“, подружницата на „Бе-ем-ве“ вообичаено позната по своите луксузни автомобили, наводно поставила нов светски рекорд за најбрз лет со електричен авион. Авионот достигнал брзина...

Пет иновации за употребата на литиумјонските батерии

Електричните возила се сметаат за клучни во транзицијата кон економија со ниска јаглеродна емисија, но како може новата технологија да помогне во нивната алтернативна...

Пет совети за правилна и здрава зимска исхрана

Здрава храна Нутриционистката Лиза Гај сподели многу важните правила што ќе ви помогнат да останете вити и здрави во студените зимски денови. Внимавајте со белата храна:...

Хуманитарната организација на Наоми Кембел под истрага

Хуманитарната организација на познатата манекенка Наоми Кембел е под истрага иницирана од телото за надзор на хуманитарните организации, поради сомневање дека има низа прекршувања...

Научниците планираат да го претворат Марс во копија на...

Ако човештвото некогаш размисли за значајна и долгорочна колонизација на Марс, потребните ресурси ќе бидат огромни. За да се воспостави долгорочно човечко присуство на...

„Гучи“ – империја создадена во лифт, а урната во пицерија

Брз подем и стрмоглав пад, доза одмазда, трошка љубомора и сето тоа зачинето со ладнокрвно убиство е кинематографски рецепт што сите ќе ги закова...

Албумот на Адел, „30“, најпродаван во 2021 година

Новиот албум на Адел, наречен „30“, се искачи на првото место и стана најпродаваниот албум на годината, соборувајќи го рекордот на некогаш многу популарната...

Грчките левичари во 1903 година побарале создавање македонска република

Во Грција, првиот социјалистички весник „Арден“ бил објавен во 1885 година. Меѓутоа, грчкото социјалистичко движење започнало во 90-тите години на 19 век, со дејноста...