Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25340)

Медицински совет

Како да се ослободите брзо од лутина и бес Понекогаш има ситуации поради кои чувствуваме бес до таа мера што ни изгледа дека ќе „пукнеме“....

„Версаче“ и „Фенди“ со заедничка модна ревија

На затворањето на Модната недела во Милано, креаторите на модните куќи „Версаче“ и „Фенди“, Донатела Версаче и Ким Џонс, се претставија со заедничката колекција...

Реката во близината на фестивалот „Гластонбери“ загадена со дрога

Реката што тече во близината на местото каде што се одржува најголемиот светски музички фестивал на отворено, „Гластонбери“, во Велика Британија, е загадена со...

Почнува производството на очила против несоница

Доаѓа крајот на проблемите со спиењето, бидејќи во Самара, Русија, следната година ќе почне масовно производство на очила против несоница. Овој уред ќе помага луѓето...

Видеоигрите имаат и позитивни ефекти

Еволуцијата на видеоигрите и големиот раст на нивните потрошувачи во последниве години се причина за спроведување на сѐ повеќе истражувања за влијанието на видеоигрите...

Награда за најдобра претстава за „Одило. помрачување. ораторија“

Првото издание на фестивалот „Театарски европски алтернативи“, кое заврши со претставување на 70 уметници од 11 држави, ги додели наградите за најдобрите остварувања. Нашата...

Објавена најавата за втората сезона од серијата „Емили во Париз“

Новите авантури на хероината Емили во Градот на Светлината ќе може да ги гледаме на 22 декември, како што беше објавено на глобалниот настан...

Фестивалот „Друга приказна“ посветен на сликовниците

Денеска и утре во пионерскиот дом „Карпош“, шести пат ќе се одржи книжевниот фестивал „Друга приказна“, на темата сликовници, а мото е славната реченица...

Објавен нов трејлер за четвртата сезона за „Чудни нешта“

„Нетфликс“ неодамна беше домаќин на тричасовниот онлајн настан наречен „Тудум“ и го претстави најновиот трејлер за четвртата сезона на серијата „Чудни нешта“, кој носи...

„Мало тело“, 2021 г.

Од светското кино Италија, 1900 година. Бебето на младата Агата е мртвородено и така осудено на лимбо (наводното живеалиште на душите на некрстените доенчиња што...