Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25108)

Медицински совет

Не потпирајте се на лактот! Поради предолго и неправилно седење на компјутер, страда целиот зглобно-мускулен систем. Сепак, експертите велат дека од ваквото седење не страда...

Изложба на дела од шестата керамичка работилница

На изложбата отворена во уметничкиот салон во Центарот за култура во Кичево се претставени творбите изработени на шестата Младинска керамичка работилница, која на почетокот...

За цел ден седење на работа се потребни 30 минути тренинг

Анализа на „Бритиш журнал оф медицин“ Само од 30 до 40 минути умерена до интензивна физичка активност на ден е доволна за да се намалат...

Највлијателните градови врз човечката историја

Како лулка на западната цивилизација, Атина е веројатно највлијателниот град досега и е ставена на прво место на листата на највлијателни градови врз човечката...

Новиот албум на Влатко Стефановски најпродаван во Хрватска

Новиот албум на Влатко Стефановски - „Taftalidze Shuffle“, кој го издаде „Кроација рекордс“, се најде на врвот на официјалната листа на продажба на албуми...

Бен Афлек во филмот „Хари Худини“

Освен што ќе ја репризира улогата на Бетмен за претстојната филмска верзија на „Флеш“, се чини дека Бен Афлек ќе биде зафатен и со...

Радован Павловски е добитник на повелбата „Блаже Конески“

Поетот и академик Радован Павловски е добитник на повелбата „Блаже Конески“, која на секои пет години ја доделува Друштвото на писатели на Македонија. Повелбата...

Британката Наоми Аки ќе ја глуми Витни Хјустон

По потрагата низ светот, конечно е избрана актерка што ќе ја отелотвори пејачката Витни Хјустон во биографскиот филм „Сакам да танцувам со некого“. Станува...

Четири нови книги за деца како празничен подарок

Издавачката куќа „Антолог“ објави четири нови книги за деца. Станува збор за прекрасни илустрирани изданија за читатели од различна возраст, кои се идеален избор...

Доаѓа третиот дел од филмот „Сестри во акција“ со Вупи...

Оскаровката Вупи Голдберг го најави доаѓањето на третото продолжение на популарниот филм „Сестри во акција“. Првиот дел од филмот излезе во 1992 година, а...