Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24853)

Љубовта е најсилниот зачин за шефот Влатко Огненовски!

Откако го погоди Аморовата стрела во Киев, Украина Огненовски верува дека заедно со сопругата Олга, која му даде нова димензија на неговиот живот, ќе успее...

Поради страв од коронавирус, направиле свадба преку видеолинк

Стравот од коронавирус резултира со свадба без младенци. Младата сингапурска двојка Џозеф Ју и Канг Тинг се вратила од патување во Кина неколку дена...

Животни – Зошто кучињата се врзуваат длабоко за една посебна личност?

Кога ќе дозволите вашето куче да спие заедно со вас во креветот, кога го тренирате, се грижите за него и му посветувате многу време,...

Научници тврдат дека откриле универзален лек за ракот

Ова откритие, објавено во реномираното научно списание „Нејч имунолоџи“, досега не е тестирано на заболени пациенти, но истражувачите велат дека „има огромен потенцијал“. И...

Благодарение на пчелите, утврдена староста на цртежите на Абориџините

Досега се претпоставувало дека цртежите на човечки фигури што ги красат камените засолништа на Абориџините во Западна Австралија, во регионот Кимберли, настанале пред 17.000...

Вокален дует од Турција вечерва во Филхармонија

Вокален дует ќе настапи вечерва, во 20 часот, во камерната сала на Филхармонија. Изведувачи на концертот се Суат Арикан - бас-баритон (Турција) и Шебнем...

Музејот на градот Скопје ќе одбележи 70 години постоење

Музејот е формиран во 1949 година од страна на тогашниот Градски народен одбор како Народен музеј на градот, а по земјотресот во 1963 година...

Панорама

Белград - Српскиот парламент ги усвои измените и дополнувањата на Законот за избор на пратеници и измените на Законот за локалните избори со кои...

Пораст на пензионираните работници за 40 отсто

За една година по проширувањето на законските можности за работно ангажирање на пензионерите, бројот на вработените во Хрватска во третата доба пораснал за 40...

Приштинската власт меѓу прагматизмот и догматизмот

Се чини меѓународната заедница нема време да чека Албин Курти да го одживее својот „премиерски меден месец“ и веднаш презеде иницијатива за забрзување на...