Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24754)

Нобеловата награда за медицина ја делат тројца научници

Вилијам Г. Кејлен Јуниор (САД), Сер Питер Ј. Ретклиф (Велика Британија) и Грег Л. Семенза (САД) заеднички ја делат Нобеловата награда за медицина за...

Фасцинантниот подводен свет

За својата подводна фотографија на фасцинантни паразити што живеат на риби, фоторепортерот на фотосервисот „Кропикс“, Срѓан Вранчиќ, доби светско признание. Освен Вранчиќ, како што...

НАСА откри нови видови органски материи на месечината Енцелад

Нови видови органски соединенија се откриени на природниот сателит на Сатурн, Енцелад, при голема мисија за потрага по вонземски живот, објави НАСА. Научниците го...

Легендите Дејвид Торн и Фред Фрид го отвораат „Скопскиот џез-фестивал“

Фестивалот ќе го отворат две легендарни светски гитарски појави - еден од најживописните и најимагинативни композитори и иноватори на гитарата во последните 40 години,...

Панорама

Белград - Во Белград вчера се одржа трилатерална средба на претставници од Србија, Турција и Босна и Херцеговина со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган....

Изборите добри, но со застрашување на Србите

Шефицата на Изборната набљудувачка мисија на Европската Унија, Виола фон Крамон-Таубадел, оцени дека одржаните парламентарни избори на Косово „биле добро водени и транспарентни“, но...

Ердоган на отворање шест турски фирми во Србија

Министрите за надворешни работи на Србија и на Турција, Ивица Дачиќ и Мевлут Чавушоглу, во Белград открија спомен-плоча на убиениот турски амбасадор во некогашна...

Српско знаме на ХРТ предизвика косовско-албански реакции

Од хрватската национална телевизија било побарано при информирањето за Косово како единствен извор да се користи РТК Во информативните емисии на ХРТ прилогот за последните...

Европејците имаат избор за пласман на парите, а ние?

Од Народната банка истакнуваат дека сме мала и отворена економија, изложена на шокови и одредени структурни карактеристики, кои наметнуваат потреба за одржување одредена маргина...

Судот одлучи, Реџепи останува поглавар на ИВЗ

Исламската верска заедница го доби судскиот спор со Скендер Бузаку, поранешниот секретар во скопското муфтиство и сега бара кривична одговорност за него, поради фалсификување...