Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24660)

Повик за учество во камп за креативен документарен филм

Отворен е нов повик за учество во камп за креативен документарен филм „Докуникулци“, во рамките на фестивалот „Македокс“. - Две генерации „докуникулци“ се зад нас....

Промоција на „Разговори за нас“ во Тетово

Книгата „Разговори за нас“ од Катерина Богоева ќе биде промовирана вечерва, во 20 часот, во државното музичко училиште „Тодор Скаловски-Тетоец“ во Тетово. Издавач е...

Фестивал што прераснува во форум за критичка култура

Фестивалот „Крик“ свечено ќе биде отворен утре, во 19.30 часот, во „Чифте-амам“, со предавање на Нејтан Браун, професор по англиски јазик и управител на...

Салвадор Дали во Задар

Светот е сцена „Надреалните светови на Салвадор Дали“ е насловот на изложбата што ќе може да се погледне во Кнежевата палата во Задар, од 15...

Премиера на мјузиклот „Црно и бело“

Премиера на првиот македонски мјузикл „Црно и бело“ ќе се одржи вечерва, во 20 часот, во киното „Фросина“. Овој дипломски филм, како предизвик на...

Големи поплави во Костајница

Босна и Херцеговина Во општината Костајница во Република Српска, БиХ, е прогласена вонредна состојба поради силно невреме, пренесе агенцијата „Танјуг“. Невремето што ја погодило оваа општина...

Предупредување до туристите за заштита од комарци

Грција Со почетокот на туристичката сезона, здравствените власти во Грција, покрај опасностите од пожарите, предупредуваат и на неопходната заштита од болестите што се пренесуваат со...

Јадранско Море се дави во пластика

Хрватска Концентрацијата на пластичен отпад на дното на Јадранско Море е меѓу најголемите во Европа, по североисточниот дел на Медитеранот и Келтско Море. Отпад во Јадранот...

Најубавиот и функционален концепт-автомобил на светот

„Рено“ го создаде најдобриот концепт на хиперавтомобил. Aвтомобилот „рено трезор“ е еден од најпопуларните автомобили во светот, постојано се зборува за неговиот изглед наместо...